Varje år väljer Winn Hotel Groups tre möteshotell att skänka pengar till välgörande ändamål, denna gång går pengarna till forskning.
Svensk forskning ligger i frontlinjen när det gäller att hitta en lösning på Alzheimers sjukdom. Men det saknas pengar. Idag kostar demenssjukdomarna samhället cirka 50 miljarder, och genom ekonomiskt stöd till forskningen arbetar Alzheimerfonden för att kunna förebygga och bekämpa demenssjukdomar.
Samarbetet med Alzheimerfonden fortsätter under 2012, bland annat genom att Såstaholm lanserar ett speciellt konferenspaket "Hjärnverk" som också inbringar pengar till forskningen, man deltar också som medarrangör i golftävlingen "Hjärnslaget" i augusti med samma syfte.


































