Konferensvärlden logotype
Visa föregående bild 1 av 4 Visa nästa bild
1. Porterprovning inne i den gamla portertunnan är en mycket populär aktivitet.
2. Baren med utsikt över hamnen.
3. I den vackra röda tegelbyggnaden där Novotel Göteborg idag huserar bryggdes det porter på 1800-talet.
4. Riktigt nära vattnet kommer ni om ni har ert möte på Pråmen.

Hotellet mellan hav och stad

Området Klippan i Göteborg ligger precis på gränsen mellan staden och havet. Här, i en av Göteborgs historiskt mest intressanta byggnader, ligger Novotel Göteborg. Modernt men med sitt spännande förflutna ständigt närvarande.
En vacker, tung ekport pryder ingången till Novotels alldeles speciella öl- och porterprovningsrum, bestående av ett över hundra år gammalt porterfat. Vi går in och jag slås av den speciella doften och atmosfären där inne. Långt upp på de rundade väggarna kan man än i dag se hur långt portern en gång nådde inne i fatet, och på de nakna träväggarna finns färgglada väggmålningar som inte liknar någonting jag sett förut.

Portertillverkning
Anledningen till att just porterprovning blivit en så populär aktivitet på Novotel i Göteborg är hotellets speciella historia. I den fantastiska röda tegelbyggnaden som ligger precis intill hamnkanten tillverkades nämligen ursprungligen socker och den mörka och kraftiga ölsorten Carnegie Porter. Idag finns här ingen ölproduktion längre och varumärket ägs numera av Carlsberg, men kärleken till drycken, som producerats i Sverige sedan 1836, lever ännu i väggarna.
Idag finns här en modern fyrstjärnig hotell- och konferensanläggning med 151 rum samt restaurang och festvåning. Andréas K:son Edman är säljchef på Novotel och han berättar inlevelsefullt om anläggningens inriktning och atmosfär.
– Vi har en fantastiskt spännande historia och då menar jag inte bara den om portern. Precis bakom hotellet finns fortfarande lämningar från gamla Älvsborgs fästning som byggdes under 1300-talet. Den användes under flera hundra år för att försvara hamnen och utloppet av Göta älv.
– Men historien är inte det enda som fascinerar här ute vid Klippan, fortsätter Andréas. Från restaurangen och från många av hotell- och konferensrummen har man utsikt över Älvsborgsbron och den livliga båttrafiken in i Göteborgs hamn. Och vill man ha sitt möte riktigt nära vattnet så bokar man Pråmen. Den brukar vi referera till som ”ett flytande äventyr!”

Ny relaxavdelning
När jag kommer in genom entrédörrarna på Novotel dras min blick automatiskt till den härliga öppna ytan i hotellets mitt. Här är öppet ända till taket, flera våningar upp, och på fjärde våningen finns en balkong där ett antal konferensgäster står och samtalar över en kopp kaffe. Intill receptionen porlar en stilla fontän i bohuslänsk granit.
Hotellet har under de senaste åren genomgått stora renoveringar av både hotell- och konferensrum samt korridorer. Det känns nytt och fräscht trots att byggnaden faktiskt är från tidigt 1800-tal.
– Just nu håller vi på att avsluta det sista på vår nya relaxavdelning som kommer att ligga på plan tre, berättar Andréas. När det är klart kommer vi att kunna erbjuda torr- och ångbastu, en stor jacuzzi, relaxrum och fitness center.

Sitta och titta på båtarna
Men min personliga favorit är ändå Restaurang Carnegie Kaj som ligger i samma byggnad som hotellet. Här släpper de stora fönstren in den fantastiska omgivningen och menyn är superb. Till lunch dukas en läcker buffé upp i mitten av lokalen.
Intill restaurangen ligger Baren, där det måste vara oerhört rofyllt att sitta med ett glas porter och se de stora färjorna sakta passera utanför, medan kvällsmörkret sänker sig över bron och landmärket Eriksbergskranen lyser upp på Hisingssidan. Så har säkert många hamnjobbare suttit och funderat genom tiderna.



Fakta Novotel Göteborg
Franchisetagare till Accorhotels.com, ett av världens största hotellföretag.
Anläggningen har 11 konferensrum för allt mellan 4 och 150 personer.
Samtliga konferensrum har utsikt över havet eller Göta älv.
Totalt finns här 151 hotellrum, inget mindre än 24 kvadratmeter stort.
Dessutom finns 25 toppmoderna lägenheter för uthyrning under allt ifrån ett par dagar till flera månader. Lägenheterna är mellan 50 och 128 kvadratmeter stora.
Förutom porterprovning finns flera andra gruppaktiviteter att boka såsom Ottos Ölresa, Kulturvandring med guide i Klippans kulturreservat och olika typer av skärgårdsturer.
Stäng

Museimiljöer för möten

ReportagePå centralt belägna Stockholms Stadsmuseum finns konferenslokaler för upp till 90 personer, och i samband med konferensen går grupper gärna en guidad visning av museet. Det få kanske känner till är att museet också förfogar över flera museilägenheter runtom i staden, inredda efter olika tidsepoker, och att dessa går att boka för middag eller mindre möten. Läs mer


Hotellet mellan hav och stad

ReportageOmrådet Klippan i Göteborg ligger precis på gränsen mellan staden och havet. Här, i en av Göteborgs historiskt mest intressanta byggnader, ligger Novotel Göteborg. Modernt men med sitt spännande förflutna ständigt närvarande. Läs mer


Nätverka på promenaden

ReportageTycker du att det är svårt att få in regelbunden motion i ditt liv? Det tyckte affärsmingelproffset Sophia Sundberg och skapade Walk and Talk, med motion och professionellt nätverkande i ett. Läs mer


Modern teknik på Lindholmen

ReportageStadsdelen Lindholmen är ett av Göteborgs mest expansiva områden. Nya företag etableras och både kontor, hotell och bostäder byggs. Gränsöverskridande samarbeten och skapandet av nya nätverk är viktiga grundpelare för utvecklingen, och ett av de viktiga kugghjulen i den processen är Lindholmen Conference Centre. Läs mer


Bastuspecial – In sauna veritas

ReportageSvenskarna är ett bastuälskande folk, och många hotell och konferensanläggningar i Sverige satsar idag på ett spännande bastu-utbud för sina gäster. Vi ringde upp Pär Granlund från Svenska Bastuakademien för att lära oss lite mer om bastuns historia och idé. Läs mer


Hälsosam teknik

ReportageBättre hälsa med den senaste tekniken – nyöppnade Smögen Spa går sin egen väg och utmanar den gängse synen på spakonceptet. Läs mer


Stora Sjöfallets tystnad

ReportageMånga konferensanläggningar skyltar med att de ligger naturnära, långt från storstadens brus. Men få lever upp till det som Stora Sjöfallet. Här är det inte nära till något annat än tystnaden, forsande vattenfall, norrsken och vidsträckta fjällområden. Läs mer


Konferens på Plan 28

ReportagePlan 28 är namnet på Kista Science Tower Conference nyöppnade konferenslokal. Högt ovanför hustaken kan grupper mötas i hjärtat av Stockholms Silicon Valley. Läs mer


Arlandahotell på gång

Reportage1 november 2012 öppnar Clarion Hotel Arlanda Airport, med 414 rum och sviter, wellnesscenter och stort konferensområde. För att fira ”ettårsdagen” bjöd Choice på visning av bygget, och en bit tårta. Läs mer


Fagerudd bjuder på sjöbastu

ReportageFör 100 år sedan öppnade en konditor från Enköping sommarpensionat på en udde utanför stan, och kallade det Fagerudd. Idag är stället en renodlad konferensanläggning, och kan numera stoltsera med Mälardalens största sjöbastu. Läs mer