80-talsnostalgi på Scandic
Årets sommarmeny på Scandic väcker minnen och har komponerats av Jamie Oliver.
9 juli 2014,
Årets sommarmeny på Scandic tar oss tillbaka till 80-talet med en klassisk räkcocktail med en nutidstvist a la Jamie Oliver.
"Årets sommarmeny hyllar nordens bästa råvaror och mina somriga favoritingredienser. Det är kul att gå tillbaka till saker som blivit lite ute - jag gillar idén med att återuppliva 80-talets entusiasm och kombinera med dagens råvaror av högre kvalitet", säger Jamie Oliver.
Utöver räkcocktail innehåller menyn också Knaprigt kycklingbröst à la Milanese med färsk fettucine samt vaniljpannacotta med rabarber- och jordgubbskompott.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Öijared Resort Västergötland
Konferenspärlor Istället för trängsel och stress, kunde kollegorna på Philips i Göteborg njuta av vilsam natur, effektiva möten och en känsla av gemenskap på bekvämt avstånd från stadens brus. – Vi har faktiskt fått mer värde för pengarna här, säger konferensarrangör Torbjörn Luther.