Comfort Hotel öppnar nytt hotell i centrala Västerås
Hotell I oktober 2017 kommer Comfort Hotel att öppna ett nytt hotell i centrala Västerås, i en ny spännande modernistisk byggnad vid centralstationen. Detta blev klart efter att Nordic Choice Hotels kedja Comfort Hotel tecknade ett 15-årigt hyresavtal med fastighetsbolaget Klövern.
18 december 2015,

Hotellet kommer att omfatta cirka 4 000 kvm hotellyta i en planerad ny byggnad och cirka 150 hotellrum. Inflyttning är beräknad till den 1 oktober 2017.
– Det känns fantastiskt kul att få öppna ett nytt Comfort hotell i Västerås. Det händer mycket i staden nu, särskilt i det område där hotellet kommer att ligga. Vi kommer att kasta oss in i stadsdelens omvandling och bidra med att sätta vår prägel på området. Västeråsarna och besökarna kan se fram emot att få ett nytt hotell som erbjuder alla en bra deal, säger Camilla Bergman, kedjedirektör på Comfort Hotel i Norden.
– Vi ser med glädje fram emot att få välkomna Nordic Choice Hotels som hyresgäst i den planerade nya byggnaden vid centralstationen. Hotellet, inklusive restaurang, kommer att på ett positivt sätt bidra till utvecklingen av Västerås, säger Klöverns VD Rutger Arnhult.
Avtalet är villkorat av att bygglov erhålls.
Sök igen