
Donners Hotell blir ett Sweden Hotels
Det fyrstjärniga Donners Hotell, mitt i Visby, ansluter sig till hotellkedjan Sweden Hotels.
26 februari 2014,
Donners Hotell totalrenoverades 2010 och är idag ett fyrstjärnigt hotell, mitt i Visby. Nu ansluter de sig till hotellkedjan Sweden Hotels.
"Efter många års erfarenhet av svenska hotellkedjor vet jag att samhörigheten, gemensamma inköpsavtal, ett starkt varumärke och ett bra stamgästprogram är viktiga förutsättningar för att bygga ett lönsamt och attraktivt hotell. Genom medlemskapet i Sweden Hotels kan vi nå ut med vårt budskap på ett helt annat sätt än ett mindre hotell utan kedjetillhörighet. Det är kostnadseffektivt", säger Christina Andersson, hotellchef på Donners Hotell.
Den kulturhistoriska byggnaden som hotellet ligger i har tidigare tjänat som bostad, handelsbod och brygghus.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Puls Sverige AB Uppland
Hållbarhet & Miljö Puls tar ett stort steg mot en mer hållbar snöskoterturism genom lanseringen av elsnöskoterturer på Bruksvallarna Game Fair 4-5 augusti. Som en av några få nordiska skotersafarioperatörer utvalda av BRP koncernen kommer Puls att utvärdera samt utveckla den banbrytande elsnöskotern Lynx Adventure Electric under de kommande två åren.