
Högbo Brukshotell har blivit Countryside Hotel
Countryside Hotels har fått en ny medlem i Högbo Brukshotell, Gävle. Högbo blir organisationens största hotell. Läs mer >>
6 mars 2014, uppdaterad: 6 mars 2014
Den 1 mars blev Högbo Brukshotell medlem i Countryside Hotels.
"Högbo Brukshotell har allt som våra gäster efterfrågar. Ett stort utbud av aktiviteter och riktigt bra mat i en vacker och historisk miljö. Hotellet blir vårt största hotell och är ett starkt tillskott", säger Bibi Rydbacken, marknadschef på Countryside Hotels.
Högbo Brukshotell som ligger i Sandviken utanför Gävle har 109 rum och en uppmärksammad restaurang som bland annat omnämnts i White Guide. När det gäller möten finns kapacitet att ta emot grupper på upp till 200 personer och aktiviteter som spa, golf, längskidåkning, cykling, kanot med mera. Här kan man också prova på smide eller gå kulturvandring och lyssna till brukets historia.
Hotellet blir medlem nummer 44 i Countryside Hotels.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Hotel Ullinge Småland
Konferenspärlor Söker ni en unik mötesplats där ni tillsammans kan konferera och mötas i lugna, rofyllda omgivningar som ger den harmoni som behövs för att tänka nytt och fylla på med inspiration och energi. Då är Hotel Ullinge mitt i hjärtat av Småland ett perfekt val. Här njuter ni av en rofylld atmosfär samtidigt som ni får tillgång till den allra senaste mötestekniken i ljusa flexibla lokaler.