Populära ”Norge i ett nötskal”
”Norge i ett nötskal” är den populäraste rundturen i Norge under sommarhalvåret. Resan startar från Voss, Bergen eller Oslo. Den har ingredienser som norra Europas högst belägna järnväg, Bergen, Flåmsbanan, det smala och spektakulära världsarvet Nærøyfjorden och den branta vägen Stalheimskleiva.
22 mars 2012, uppdaterad: 28 maj 2013
Ett spännande alternativ är ”Sognefjorden i ett nötskal”. Det är Norges längsta och djupaste fjord och sträcker sig över 20 mil in mot Jotunheimen. Det dramatiska och vackra landskapet är ett av de vackraste resmålen i världen. Kryssningen på Sognefjorden kombineras med en spektakulär tågresa på Flåmsbanan.
Årets nyhet är «Lysefjorden i ett nötskal», en tur som börjar i Stavanger, med en kryssning mellan branta fjäll på den drygt fyra mil långa Lysefjorden. De spektakulära klippformationerna Preikestolen och Kjerag är några av höjdpunkterna. Preikestolen är en av Norges största attraktioner med över 100 000 människor som vandrar upp till klippan varje år.
Läs mer på www.fjordtours.com
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Öijared Resort Västergötland
Konferenspärlor Istället för trängsel och stress, kunde kollegorna på Philips i Göteborg njuta av vilsam natur, effektiva möten och en känsla av gemenskap på bekvämt avstånd från stadens brus. – Vi har faktiskt fått mer värde för pengarna här, säger konferensarrangör Torbjörn Luther.