Rekordhöst på Stockholmsmässan
Från början av augusti till mitten av december i år har 65 olika event genomförts på Stockholmsmässan, vilket är nytt rekord. Många mässor, kongresser, och andra event har legat parallellt och alla lokaler har utnyttjats maximalt.
7 december 2011, uppdaterad: 28 maj 2013
När Svenska Kennelklubbens hundmässa och Tholin och Larssons skatteträff stänger dörrarna i mitten av december är en av de mest intensiva säsongerna någonsin på Stockholmsmässan till ända. Från augusti till december har då 65 olika event genomförts i Stockholmsmässans lokaler, vilket är rekord under ett halvår.
– Vi får in många förfrågningar om olika event, allt från oktoberfestivaler till stora internationella kongresser, och självklart gör vi allt vi kan för att de ska kunna genomföras här hos oss. I höst har vi verkligen arbetat hårt för att kunna lägga olika event parallellt och på det viset utnyttja vår anläggning maximalt, vilket vi lyckats med på ett bra sätt, säger Patric Sjöberg, vd på Stockholmsmässan.
Även våren 2012 kommer att bli en intensiv period med en spännande blandning av Stockholmsmässans största fackmässor som Formex, Stockholm Furniture and Light Fair, Nordbygg och GastroNord.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Puls Sverige AB Uppland
Hållbarhet & Miljö Puls tar ett stort steg mot en mer hållbar snöskoterturism genom lanseringen av elsnöskoterturer på Bruksvallarna Game Fair 4-5 augusti. Som en av några få nordiska skotersafarioperatörer utvalda av BRP koncernen kommer Puls att utvärdera samt utveckla den banbrytande elsnöskotern Lynx Adventure Electric under de kommande två åren.