
Svenska Konditorilandslaget vann guld för sina skapelser i Nordiska Mästerskapen
Fredrik Borgskog och Ronny Latva tog guld på Nordic Pastry Cup.
3 november 2014,
”Fredrik och Ronny gjorde en stabil insats och vinsten ger hela laget motivation att satsa till 100 procent mot VM i januari”, säger Johan Sandelin, lagledare för Konditorlandslaget.
I tävlingen ingick tre olika moment: chokladdesert, petit fourer och bröllopstårta. Årets tävlingstema var Romantic. Tävlingen pågick i åtta timmer under vilka chokladdessert för sex personer, tre olika petit fourer samt en bröllopstårta i tre nivåer skapades.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Hotel Ullinge Småland
Konferenspärlor Söker ni en unik mötesplats där ni tillsammans kan konferera och mötas i lugna, rofyllda omgivningar som ger den harmoni som behövs för att tänka nytt och fylla på med inspiration och energi. Då är Hotel Ullinge mitt i hjärtat av Småland ett perfekt val. Här njuter ni av en rofylld atmosfär samtidigt som ni får tillgång till den allra senaste mötestekniken i ljusa flexibla lokaler.