Unikt samarbete inom rese- och mötesindustrin!
”Resan till mötet” är det passande namnet när Sveriges Affärsreseförening, SBTA, och mötes- och eventorganisationen Meeting Professionals International, MPI, för första gången gemensamt anordnar ett heldagsforum.
28 september 2010, uppdaterad: 28 maj 2013
Forumet vänder sig till alla som påverkar, ansvarar och arbetar med mötes- och affärsresefrågor inom privata näringslivet och offentlig sektor.
– Vi vill skapa mervärden för våra medlemmar genom att visa det bästa från två världar för alla berörda inom våra medlemsföretag och -organisationer, säger Birgitta Sjöstrand, ordförande i Sveriges Affärsreseförening.
Eventet hålls den 23 november på Stockholmsmässan och dagen fylls med intressanta och inspirerande talare som presenterar sin kunskap i helt nya mötesformat. Interaktivitet är ett av ledorden för dagen.
– Möten och resor går hand i hand, så det är en naturlig utveckling att våra två föreningar samarbetar för att ge medlemmarna de allra senaste rönen, såväl nationella som internationella, menar Antonio Gozzo, ordförande i MPI.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Puls Sverige AB Uppland
Hållbarhet & Miljö Puls tar ett stort steg mot en mer hållbar snöskoterturism genom lanseringen av elsnöskoterturer på Bruksvallarna Game Fair 4-5 augusti. Som en av några få nordiska skotersafarioperatörer utvalda av BRP koncernen kommer Puls att utvärdera samt utveckla den banbrytande elsnöskotern Lynx Adventure Electric under de kommande två åren.