För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Luleå Airport är porten till Norrbotten och investeringen en milstolpe i flygplatsens utveckling. Nu startar etapp 1 av ombyggnaden, vilket innebär förändringar i gate 5. Nytt golv, nya toalettpartier, ny passkontroll och polisen får nya lokaler i anslutning till incheckningsområdet.
Löparloppet Strömmingsloppet är det första löparlopp i Sverige som blivit ett miljömärkt event av stiftelsen Håll Sverige Rent.
Efter många framgångsrika år tog tidens tand sin tribut på inredning, kök och matsal. En grundlig renovering beslutades därför med målet att skapa en elegant miljö som passar Stallmästaregårdens långa historia. Här har obruten gästgiveriverksamhet drivits sedan början av 1600-talet.
Varför har ni valt att teckna så stort avtal med SAS? – Vi äger inga egna flygplan eller hotell, vi är helt oberoende och våra kunder bestämmer vilka leverantörer vi ska jobba med. Under de ...
Under första kvartalet öppnades fyra nya hotell och man tecknade sex nya hotellavtal. I de nya hotellen ingår Rezidors första projekt i Guinea och Gabon i Afrika.
Nästan överallt i Göteborg kan man sova med grönt samvete. Över 80 procent av hotellen i staden är miljödiplomerade och målet är att alla ska bli det. – Vi stärker vår konkurrenskraft internationellt om vi är en hållbar destination, säger Stefan Johansson, ordförande i föreningen Göteborgshotellen.
Antalet gästnätter har ökat kraftigt, hela 11 procent, i Nynäshamns kommun. Den nya väg 73 är den främsta orsaken till den markanta ökningen.
Scandic Hotels certifierar sina hotell enligt normen Brandskyddat Hotell. Märkningen visar brandskyddsarbetet är väl fungerande och inbyggt i organisationen.
Scandic tecknar nytt avtal med Menigo efter en omfattande upphandling. Avgörande var Menigos egna lösningar och idéer, deras specialistkunskaper tillsammans med ett miljöengagemang.
När Strömkajen renoverats har marinarkeologerna gjort stora fynd. Utgrävningen vid Grand Hotel har frilagt flera skeppsvrak och spännande Stockholmshistoria. Den 3 april öppnar Showroom Grand på Sjöhistoriska museet med fynd, bilder och filmer från utgrävningen.
Åkerby Herrgård är beläget 7 km från Nora i Bergslagens magiska natur där skogar, sjöar, höjder och dalar skapar upplevelser utöver det vanliga. Här erbjuds skräddarsydda konferenspaket där man under två eller tre dagar bor bra och äter gott, har tillgång till lokaler och miljöer. Anläggningen har stor kapacitet och kan ta upp till 150 boende och har lokaler för 2–400 personer. Aktiviteter finns som berikar.
Välkommen att fira in julen på det ikoniska Villa Foresta – en vintervacker oas ett stenkast från Stockholms citypuls. Här får ni en stämningsfull och inspirerande julkonferens utöver det vanliga som kombinerar nytta med nöje, smak med show, skratt med stillhet.
Boka en inspirerande sommarkonferens eller kick off på vackra Vår Gård i Saltsjöbaden. En unik mötesplats i skärgården, där havet, naturen och kulturhistoriska miljöer skapar den perfekta inramningen för ert event.
Med närhet till Göteborg, Uddevalla, Sotenäs och Strömstad är Ulkeröds Gård en konferensanläggning med fokus på en matupplevelse långt utöver det vanliga. Den kreativa gårdsmiljön, maten och lugnet ger energi. Trivsamma och luftiga lokaler anpassade efter varje grupp och övernattning på gårdens hotell.
Nu dukar vi äntligen upp vårt älskade boutique-julbord igen! Med hållbarhet i fokus och klassiska smaker i en ny tappning har vi skapat en julupplevelse utöver det vanliga – och vi kan knappt vänta på att få välkomna er tillbaka till slottet för en festlig smakresa.