Unik konferensanläggning i skärgården
Tar man färjan till Finland eller Åland och passerar Oxdjupet så ser man en högt belägen fästning – Fredriksborgs Fästning. Här kan man konferera, festa och bo på ett byggnadsminne från 1700-talet. Lugnet, utsikten och de historiska byggnaderna gör mötet unikt.
Text: Helena Wikström
13 oktober 2026, uppdaterad: 13 oktober 2026
Fredriksborg Hotell & Konferens är den historiska platsen med det personliga hotellet. Här möter man en unik miljö med historiska byggnader och en fantastisk sjöutsikt, där man ser fartygen passera i Oxdjupet nedanför. En utsikt med sol från morgon till kväll.
– Vårt läge är storslaget! Högt uppe på en bergsplatå ligger fästningen från 1735, intill fästningen ligger hotellet, och nere vid vattnet finns ett Corps de Garde med det stora kanontornet, en brygganläggning samt båtplatser för fritidsbåtar, berättar Pontus Löthfors.
Alla byggnader är från 1700-talet, men renoverade för att passa mindre konferenser och för att erbjuda ett bekvämt boende. Hårlemanska rummet har plats för 16-18 personer i U-sittning eller ca 35 personer i biosittning. Vill man övernatta i något av de 15 rummen, och är minst 8 personer, så har man automatiskt hela hotellet för sig själv på vardagar utanför sommarsäsongen. Som dagkonferensanläggning har Fredriksborg stor kapacitet; själva fästningen kan möbleras för upp till 150 personer sittande vid konferens, eller användas för konserter, utställningar eller mingel.
– Det är en helt unik miljö, med 7 meter i tak, bra akustik och nutida moderniteter som elektricitet och WiFi, fortsätter Pontus.
Fredriksborg har stora ytor, nästan 5 hektar natur och trädgård, vilket gör det lätt att ha middagar eller aktiviteter i det stora eventtältet som rymmer 100-140 personer. Här finns ett vackert orangeri för mindre möten och kanonbryggan kan under den varmare årstiden användas till sjönära mingel.
– Till oss kommer man för att njuta av lugnet, maten och omgivningen. Det är ingen plats för de som önskar gym, spa eller nattklubb. Här arbetar man ostört i unika lokaler med eget hotell och njuter av vår miljö och den makalösa utsikten, säger Pontus.
Det är inte så konstigt om man inte känner till Fredriksborg Hotell, trots att man sett det på håll. Byggnaderna ägs av Statens Fastighetsverk och renoverades och blev hotell 2013. Är man intresserad av den spännande historien så kan man gå en guidad tur mellan maj och september.
– Den stora ljusgula mangårdsbyggnaden där hotellet ligger är en gammal soldatbostad från 1750-talet som är varsamt renoverad, liksom det röda officersbostället från 1720-tal med numera fem hotellrum, berättar Pontus vidare.
Vill man aktivera sig lite mer så samarbetar Fredriksborg med olika aktivitetsbolag som lätt kan använda sig av platsen stora ytor och närheten till vattnet, liksom med närliggande seglings-, sportfiske- och kajakföretag. Fästningen är öppen maj till september, och det är under denna tid som man kan ha stora event, fester eller föreläsningar där. På vintern ändrar Fredriksborg skepnad och blir en liten intim plats för mindre möten, där den goda maten står i fokus.
– Även om vi ligger för oss själva, tar det bara 45 minuter med bil från city. På sommaren kan man komma med egen eller chartrad båt, säger Pontus.
På vintern serveras julbord på Fredriksborg. Mysiga, småskaliga julbord där man serveras till bords och ber om påfyllning – långt från stojiga miljöer och stora bufféer. Det är så det är på denna lite hemliga plats: lugnt, vilsamt, personligt, vackert och historiskt. En plats att verkligen mötas på.
Fakta:
Fredriksborg Hotell & Konferens är i ordets rätta bemärkelse en unik plats. Här ligger fästningen från 1735, övriga byggnader, varsamt renoverade, innehåller hotell och möteslokaler och här finns stora utomhusytor där eventtält sätts upp på sommaren. Personligt, vilsamt med en makalös sjöutsikt.
Läs vidare
Fredriksborg Hotell
Konferensplatser: 150 Bäddar: 30
Fredriksborg Hotell och Fredriksborgs Fästning från 1700-talet ligger högt över Oxdjupet vid Stockholms inlopp. Befästningarna som försvarade huvudstaden under lång tid, inkluderar byggnader som idag har gjorts om till ett personligt hotell, pietetsfullt renoverat i tidstypisk stil. Hotellet har gui ...
Se alla inom temat här
Senaste i Reportage
Bommersvik hotell & konferens Stockholm södra
Konferenspärlor Bommersvik är en hållbar mötesplats med nitton konferensrum, en spännande loge för fester, stora markarealer för roliga aktiviteter beläget alldeles vid Sveriges renaste sjö. En oas för återhämtning bara 40 minuter utanför Stockholm som gärna slår ett slag för energigivande möten utomhus.
High Chaparral Småland
Konferenspärlor High Chaparral står redo att ta emot riktigt stora grupper som vill konferera, uppleva vilda västern, njuta av god BBQ och spännande underhållning. Här lägger man inte hatten på hyllan förrän sent på kvällen. I år firar man 60 vilda år i västerns tema.
Angarns Bio Stockholm norra
Angarns Bio är en plats där människor får kliva ur vardagen och in i en miljö där kreativitet, idéer och mod får ta plats. I den helt nyuppförda byggnaden samspelar atmosfär, design, teknik och upplevelser för att skapa möten där hela scenen är din – precis som vid en filminspelning.

