


Fängslande miljö i Falun
Konferenspärlor Med ett unikt konferenskoncept i en annorlunda miljö erbjuder Falu Fängelse en spännande – och mycket prisvärd – upplevelse för sina gäster.
17 maj 2016, uppdaterad: 17 maj 2016
Falu Fängelse byggdes under åren 1842-1848, efter ritningar av fängelsearkitekt Carl Fredrik Hjelm. Cellvåningarna var då öppna i mitten med sidobalkonger mot cellraderna och våningarna förbands med kraftiga spiraltrappor.
Totalt fanns 66 celler i tre våningsplan, inklusive en straffcell per plan och dessutom en mörk och kall straffcell i källaren. Idag är alla dessa, utom den kalla källarcellen, omgjorda till moderna och praktiska hotellrum.
Konferera i fängelsedirektörens våning
Fängelsedirektörens vardagsrum är numera ett litet konferensrum, med plats för 15 personer runt ett stort konferensbord.
Den gamla Tingssalen är Falu Fängelses stora konferenslokal och rymmer 20 personer sittande i U-form, 30 personer i skolsittning eller 50 personer i biosittning. Det finns även ett antal mindre grupprum att tillgå.
Museum i källarvalvet
I husets källarvalv finns fängelsemuséet. Hit har den tidigare fångvaktaren Jan Forsberg donerat mer än 600 föremål från olika tidsepoker av Falu Fängelses historia. Museet är öppet dagligen för besök och många konferensgrupper brukar boka en guidad visning för att ta del av fängelsets historia mer i detalj.
I fångarnas gamla matsal, Kantinen, serveras allt från frukostbuffé och fika med hembakt bröd, till luncher och flerrätters gourmetmiddagar tillagade av de prisbelönta kockarna från Smak, Kök & Catering.
Skräddarsydd vistelse
På Falu Fängelse är man van att vara flexibel, vare sig gästerna kommer för fest eller för konferens. Kanske vill man krydda sin vistelse med en femkamp på rastgården, en matlagningskurs i fängelsets kök eller varför inte en lärorik och trevlig whisky- eller vinprovning.
Eller så kan man välja att besöka intilliggande Lugnets idrottsanläggning, världsarvet Falu koppargruva, paddla kajak eller göra en utflykt till Carl Larssongården. Falun och dess omnejd har mycket att erbjuda sina gäster!
Fakta:
I konferensrummen på Falu Fängelse finns projektor, whiteboard, blädderblock, konferensblock och wi-fi. Och man ordnar gärna annan extra utrustning utifrån gästernas önskemål. Kaffe och te med smörgås, vatten, frukt och godsaker ingår alltid.
Läs vidare
Se alla inom temat här
Senaste i Reportage
Helsingborg Arena Skåne
Stora möten I härliga Helsingborg hittar du Helsingborg Arena – en plats som sjuder av liv och rörelse året om en plats för både små som jättestora möten och event. Hög kvalitet och service i toppklass med moderna lokaler som går att anpassa efter alla dina önskemål.
Djurönäset konferens & hotell Stockholms skärgård
Konferenspärlor Skärgård, hav och fridfull natur, bara en kort resa från storstadens puls. Djurönäsets 22 hektar stora sjötomt är väl förvaltad – här finns allt för både den riktigt stora konferensen som för den lilla företagsgruppen som vill unna sig ett guldkantat möte.