Mördande rolig temafest
Nöje Sugen på temafest med kollegorna? Varför inte utmana gänget genom att krydda konferensen med en klurig mordgåta? Det blir garanterat en kväll att minnas, fylld med mystik, fenomenalt amatörskådespeleri och många skratt.
Text: Mia Bornberger
18 oktober 2024,
Föreställ dig en kväll i vilda västern eller en kväll på slottet med grevar och grevinnor eller varför inte en oförglömlig kväll med italienska maffian.
Svenska Mordgåtors unika koncept med temafest kryddad med mordgåta är en riktig isbrytare. Det handlar verkligen om teambuilding och spelet pågår under middagen.
– Man börjar vid fördrinken och slutar vid desserten. Eftersom det till viss del är ett slags rollspel behöver man ta sig lite utanför sin komfortzon, men jag garanterar: folk brukar gå all in i sina karaktärer och det blir en fantastisk stämning, säger Nina Cernold, vd för Mysteriefabriken, som driver och arrangerar Svenska Mordgåtor.
Mordgåtor där alla spelar (en) roll
När du hör ordet mordgåta eller mordmysterium tänker du kanske att skådespelare är på plats och spelar upp en scen och interagerar med publiken. Men Svenska Mordgåtors koncept sticker ut – här behövs nämligen inga professionella skådespelare. Det är gruppen själva som står för skådespeleriet. Svenska Mordgåtor fixar rollfördelningen och skickar ut inbjudan och rollista till samtliga deltagare. Således när gästerna kommer till festen vet de redan vilken roll de spelar.
– Det är fantastiskt att se hur mycket alla går in för det. De flesta har rotat fram rolig rekvisita ur garderoben och kommer iklädda i fjäderboas, hattar, peruker och lösmustascher, berättar Nina.
Väl på plats får deltagarna en namnetikett och ett manus. Sedan är det bara att köra och det finns mycket utrymme för improvisation. En person kommer att falla död ner och får då en ny roll som polis. Mot slutet kommer det fram ledtrådar och det gäller att lösa gåtan.
– Jag upplever att grupperna som spelar uppskattar just interaktionen mellan deltagarna mest. Att lösa själva mordet är en knorr men det är vägen dit som är roligast, berättar Nina som varit med många gånger som spelledare.
En kväll att minnas
– Vi har tagit fram företagspaket med tre olika teman: ”Mord på slottet” för upp till 60 personer, ”Maffiamordet” för upp till 40 personer och ”Döden på spåret” för upp till 55 personer. Med den här lösningen kan gruppen i princip sköta sig själva. Det är inte nödvändigt med en extern spelledare. Någon ur gruppen kan enkelt leda spelet och samtidigt vara med och spela och man kan själva välja om man vill att vi ska hjälpa till med alla förberedelser eller om gruppen själva sköter det. Och jag kan garantera en fantastiskt rolig kväll med många skratt som gruppen kommer att minnas länge, berättar Nina Cernold.

Se alla inom temat här
Senaste i Reportage
Hotell Nostalgi Östergötland
Vid Vätterns strand och inloppet till Göta kanal hittar du det mysiga lilla hotellet Hotell Nostalgi. Här kombineras en nostalgisk miljö med modern komfort – en perfekt blandning av avkoppling och historiska upplevelser, som gjord för mindre konferensgrupper som vill mötas i en fridfull miljö.
Fredriksborg Hotell Stockholms skärgård
Tar man färjan till Finland eller Åland och passerar Oxdjupet så ser man en högt belägen fästning – Fredriksborgs Fästning. Här kan man konferera, festa och bo på ett byggnadsminne från 1700-talet. Lugnet, utsikten och de historiska byggnaderna gör mötet unikt.
Bommersvik hotell & konferens Stockholm södra
Konferenspärlor Bommersvik är en hållbar mötesplats med nitton konferensrum, en spännande loge för fester, stora markarealer för roliga aktiviteter beläget alldeles vid Sveriges renaste sjö. En oas för återhämtning bara 40 minuter utanför Stockholm som gärna slår ett slag för energigivande möten utomhus.



