För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Katarina Salvert på resebyrån Travelroom tipsar: Åk till Kapstaden för riktigt bra konferenser och ledningsgruppsmöten!
Att anpassa snabbmat till gourmetrestauranger är en trend vi kunnat se de senaste åren. Nu satsar även Holland American Line på finhamburgare.
Cirka 2,5 miljoner gäster har hunnit på Kolmårdens Vildmarkshotell, som idag fyller 30 år.
Ett hotell helt inriktat på vin, det blir The Winery Hotel som nu börjar byggas i Järva Krog, Solna.
Idag påbörjas bygget av Solnas nya hotell med vintema, The Winery Hotel, som kommer att samarbeta med Högberga Gårds vinfabrik.
Den 5 juli ordnar Djurönäset, i Stockholms skärgård, en festival med mat, musik och aktiviteter.
Idre Fjäll har löst ut Byggpartner och Besparingsskogen ur fastigheten som Pernilla Wiberg Hotel ligger i.
Sveriges femte femstjärniga hotell och det andra hotellet med fem stjärnor i Göteborg är Upper House.
Västsvensk mersmak, som är ett kvalitets- och utvecklingsprogram, har certifierat Vann Spa Hotell och Konferens.
Skepparholmen Nacka är en av landets första anläggningar som klarar Svanens nya krav för Svanenmärkta hotell och restauranger.
Välkommen att fira in julen på det ikoniska Villa Foresta – en vintervacker oas ett stenkast från Stockholms citypuls. Här får ni en stämningsfull och inspirerande julkonferens utöver det vanliga som kombinerar nytta med nöje, smak med show, skratt med stillhet.
Låt oss visa dig och ditt sällskap till bords i vår anrika restaurang på Grythyttans Gästgivaregård. Här väntar en femrätters middag skapad av vår köksmästare Hampus Ulmborg – inspirerad av julens alla smaker och tillagad med stor kärlek.
Åkerby Herrgård är beläget 7 km från Nora i Bergslagens magiska natur där skogar, sjöar, höjder och dalar skapar upplevelser utöver det vanliga. Här erbjuds skräddarsydda konferenspaket där man under två eller tre dagar bor bra och äter gott, har tillgång till lokaler och miljöer. Anläggningen har stor kapacitet och kan ta upp till 150 boende och har lokaler för 2–400 personer. Aktiviteter finns som berikar.
Under perioden 28 november – 20 december 2025 välkomnar vi er till en konferens i slottsmiljö där vardagen får guldkant. När ni bokar möte hos oss uppgraderar vi er kostnadsfritt till vår julinspirerade fyrarätters slottsmiddag – en smakupplevelse utöver det vanliga. Som extra julklapp står Rånästomten för lokalhyran under hela perioden.
Välj själv om ni vill boka konferens med julmiddag eller jullunch – vi skräddarsyr gärna efter era önskemål!