För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
I Appen kan konferensköpare söka bland 500 hotell och konferensanläggningar i Sverige och utomlands. Här finns också tips på aktivteter, kampanjerbjudanden, kartfunktion och bokningshjälp.
– Vi vill höja statusen för- och betona vikten av att anlita professionella värdar och värdinnor säger grundarna av VÄRDFOLKET , Anna Palmer och Ann Zetterqvist.
Scandic Grand Central är första hotellet i Sverige med rums- och bordsbokning på Facebook.
Congrex presenterar Årets svenska konferensanläggningar i kategorierna Bästa service, Bästa konferensfacilitet, Bästa kök och Bästa totalupplevelse.
Skiptrip och Congrex inleder samarbete för att öka användningen av videomöten.
Hotellprofilen Petter Stordalen köper 11,3 miljoner aktier i Hurtigruten och blir bolagets sjätte största ägare.
Visual Conference Group och resebyrån Hogg Robinson Nordic har inlett ett samarbete. Data från Visual Conference Groups videosystem samt resedata från Hogg Robinson Nordic ger kunderna ett värdefullt statistikverktyg för effektiva möten.
Svenska Möten utökar sin portfölj med Vidbynäs Gård & Konferens i Nykvarn nära E20 och Södertälje, endast 40 minuter från centrala Stockholm. Vidbynäs Gård färdigställdes så sent som för tre år sedan och erbjuder en fräsch och modern anläggning för konferens- och privatgäster.
Löplabbet har hjälpt Elite Hotels att ta fram lämpliga joggingrundor med start direkt utanför hotelldörren. Samtliga hotell i kedjan har försetts med lokala löparkartor där Löplabbets slingor finns utmärkta. Det gör det enkelt att ta en joggingtur på resan, även för den som besöker en stad för första gången.
Ewa Persson, Lennart Svahn, Alexandra Pascalidou, Anders Olsson och Thomas Fogdö. Det är några av de som kommer att föreläsa under Mötesdagarna på Karlstad CCC, ett helt nytt koncept med inspiration under två intensiva veckor i juni och augusti.
Kickstarta sommaren med en konferens som suddar ut gränsen mellan arbete och ren njutning. Samla teamet för en sommarkickoff fylld av energi, skratt och sol – eller en sommarfest som glittrar långt efter att kvällen tagit slut. Här möts ni av havsbris, ljuvliga smaker och stunder av total avslappning i Retreat Club – allt det där som får kroppen att landa och sinnet att lyfta.
Välkomna att boka er Kick Off hos oss på Mullsjö Hotell & Konferens där beslut blir möjligheter.
Välkommen till Dannegården – den familjära och personliga mötesplatsen med det stora hjärtat. Här möts ni i en inspirerande och hemtrevlig miljö som passar perfekt för ledningsgrupper, styrelsemöten, kick-offer och teambuilding.
Trygghet och premiumkänsla på Riverton – Konferera i en varm designmiljö med modern teknik, njut av serverad lunch och konditoribakat fika, och avrunda dagen med digital detox och AW.
Vinterkonferens på Ulfsunda Slott – Stockholms närmaste slott och den perfekta platsen för årets första möte. Under januari till mars 2026 erbjuder vi Meeting Business Class – vårt konferenskoncept inspirerat av känslan av att resa i business class. Här handlar det om omtanke i varje detalj: bekväma mötesmiljöer, personlig service och noggrant utvalda smaker som håller energin på topp hela dagen.