För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Ljusa sommarkvällar lockar allt fler turister till åkattraktionen Skyview. Under sommaren har trycket från turisterna varit så stort att Skyview nu håller kvällsöppet under resten av sommaren. Stockholms Visitors Board ser det som ännu ett tecken på att huvudstaden lockar allt fler internationella turister.
Siggesta Gård på norra Värmdö i Stockholms skärgård har blivit antagna som nya medlemmar i Svenska Möten. Konferensanläggningen har jobbat med konferenser sedan starten år 2003 men den stora satsningen började hösten 2009 då man hade invigning av sin exklusiva Herrgård i 1700-tals stil.
Nu har hantverkarna slagit igen sina verktygslådor och då står 80 fräscha, nyrenoverade dubbelrum och väntar på att gästerna ska krypa ner i de nya sängarna. En tillbyggnad omfattande 180 kvadratmetrar som förutom restaurang också innehåller lounge, bar och dansgolv, lämnar hantverkarna också efter sig.
Den 1 juli 2011 övertar ProfilHotels ytterligare ett hotell på den danska hotellmarknaden och kompletterar portföljen med Richmond Hotel i Köpenhamn. Hotellet har tidigare tillhört bokningskedjan Best Western men kommer nu att drivas under ProfilHotels flagga.
Säfsen Resort storsatsar på konferenser och event – anställer Fredrik Uhlin från Loka Brunn.
Christian Herslow och Jeppe Flindt-Andersen har båda nya jobb inom Rezidor-koncernen.
När stora hotellportalen HRS presenterar sin lista över de populäraste affärshotellen i Europas ledande affärsstäder, är Hotel J i Nacka Strand, Stockholm bland de tio främsta.
I Appen kan konferensköpare söka bland 500 hotell och konferensanläggningar i Sverige och utomlands. Här finns också tips på aktivteter, kampanjerbjudanden, kartfunktion och bokningshjälp.
– Vi vill höja statusen för- och betona vikten av att anlita professionella värdar och värdinnor säger grundarna av VÄRDFOLKET , Anna Palmer och Ann Zetterqvist.
Scandic Grand Central är första hotellet i Sverige med rums- och bordsbokning på Facebook.
Vi vet vikten av att hitta den där platsen, få planera efter egna önskemål och slutligen genomföra ett lyckat event tillsammans med teamet. Nu erbjuder vi exklusivitet utan extra kostnad, just för att hjälpa er skapa de där magiska dagarna.
Boka er konferens på Leir Mat & Möten innan sommaren och få 30% rabatt på lokalen. Bokar du även till middag som avslutning så får ni 10% rabatt på maten.
Kombinera möten med energigivande upplevelser i sommar. På Hooks Herrgård i Småland njuter ni av fantastisk mat och dryck, nybakat konferensfika och härliga teamaktiviteter. Boka er konferens under v. 24–34 till extra fina priser. Dessutom bjuder vi på spa eller padel utan extra kostnad.
Välkomna till Idöborg, en egen ö, en dryg timme från Stockholm. Här kan vi erbjuda en heldag med god mat och aktiviteter såsom kajakpaddling och femkamp. Varva ned i vår vedeldade bastu med panoramautsikt innan ni välkomnas upp till vår nya lokal Ögonblicket med storslagen havsutsikt för middag och fest.
Boka sommarfesten på Skogshem & Wijk från 995 kr/person exkl. moms. (Minimum 30 personer) Vi erbjuder en oförglömlig sommarfest med allt du behöver för en härlig upplevelse.