

Tips för er nästa konferens
Mötestrender Compro Möten & Event delar med sig av sina konferenstips. Vad är det som gör att medarbetarna uppfattar konferensen som lyckad och varför? Vad är det som deltagarna minns efter konferensen? Vad pratar man om efteråt? Dessa tips vilar inte på en vetenskaplig grund utan bygger snarare på företagets erfarenheter som bokningsbolag, som har hjälpt till att boka fler än 10 000 konferenser på tio år.
30 mars 2017,
Compro Möten & Events fem tips:
- Sänd ut agendan i förväg och öppna även upp möjligheten för medarbetarna/deltagarna att delta mer aktivt i konferensen. Detta kan göras genom att ställa frågor i förväg som medarbetaren kan ge respons på eller tänka igenom i förväg.
- Välj noga ut mötesplatsen för er konferens. Tänk efter noga, är det geografiska läget superviktigt med lättillgängliga kommunikationer eller är det viktigare med avskildhet och hög servicenivå?
- Starta upp konferensen med en aktivitet som tillåter er att skratta, slappna av och bara umgås med varandra. Minnen skapas, deltagarna får anledning att upptäcka andra sidor av sina medarbetare än de som är synliga på jobbet. Vanligast är dock att man klämmer in en timmes aktivitet i slutet av dagen och ibland känns det som att det görs för att man måste. Att starta med en aktivitet kan istället grunda för bra resultat resten av dagen.
- Använd andra typer av mötesformer istället för den traditionella skolsittningen. Involvera deltagarna istället för att ha dem som passiva lyssnare. Varför inte en Open-space med ett tydligt tema och rörlighet i lokalen i självstyrande grupper? Eller en Cafémodell för kreativt idéutbyte där även deltagare som inte gärna pratar inför andra människor får möjlighet att komma till tals?
- Ge deltagarna en festlig middag. Minnen skapas av skratt, njutning och glädje! Boka underhållning som ramar in festmiddagen, en riktigt kul ståuppare eller musikunderhållning som ger festkänsla.
Se alla inom temat här
Senaste i Reportage
Odd Fellow Huset Västergötland
Slott & Herrgårdar Mitt i centrala Göteborg, på Vasagatan 9, ligger ett vackert sekelskifteshus med en spännande historia. Odd Fellow-huset erbjuder två fantastiska salar, prydda med vackra kristallkronor, som tillsammans rymmer upp till 200 personer. En plats där historia möter modern möteskomfort.
Orbaden Spa & Resort Hälsingland
Konferenspärlor På Orbaden har man alltid fokuserat på att ge sina gäster en upplevelse av själva platsen – blånande berg, böljande dalar och den glittrande älven Ljusnan. Nu fortsätter man sin satsning på den unika utomhusmiljön och spännande aktiva konferenser.
Loka Brunn Kur- & Konferenshotell AB Västmanland
Konferenspärlor Djupt inne i Bergslagsskogarna vid sjöarna Norra och Södra Loken, just där rofylldheten är total, ligger Loka Brunn. Hit har människor rest i över 300 år för att dricka brunn, andas den rena klara luften och vandra i de vackra omgivningarna – och hit har man rest för att mötas.