För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Eventbolaget Inspiration Sverige har 3 nya medarbetare.
Jonas Ghauri, Café Operas nattklubbschef, har tillsammans med fotograf Bruno Ehrs återupprepat succén från 2007. Café Operas nya drinkbok ”Vodka med smak” har även den vunnit det prestigefulla kokbokspriset ”Best Wine and Spirits Photography/Illustrations Book in Sweden”.
Choice Hotels Scandinavia utökar koncernledningen som en följd av en aggressiv tillväxtstrategi.
Krägga Herrgård, nyligen utsedd till Sveriges första klimatpositiva hotell, fortsätter att skörda framgångar för sitt miljöengagemang. Med hotel manager Peter Tzintzis i spetsen är Krägga nominerad till Guldkompassen i kategorin Årets Miljöpris samt är utvalt som best case study i ett europeiskt miljöprojekt arrangerat av bland annat World Tourism Organisation UNWTO.
100 miljoner kronor. Så mycket kan kongressmarknaden vara värd för ÅRE som destination. Nu skapas Åre Convention Bureau, med siktet inställt på att locka över 50 nya stora möten till orten – per år. Närmast på programmet står medverkan på EIBTM i Barcelona, en av Europas största mötesmässor med 8000 besökare.
Event och kommunikationsföretaget Bodén & Cos VD sedan två år – Kristina Eklund – lämnar företaget. Hon har under sin tid som VD genomfört ett strategiskt arbete som bland annat har inneburit en lansering av ett nytt affärsområde. Nu när strukturarbetet är genomfört och utvecklingen av bolaget går in i en mer operationell fas väljer Kristina Eklund att lämna över ledarskapet på företaget till någon annan.
Resebyrån A Company, specialist på gruppresearrangemang för företag och organisationer, redovisar vinst i en bransch där många andra tvingats strama åt sin verksamhet.
Den 2 december 2009 avgörs EIBTM Awards på EIBTM-mässan i Barcelona där Inspiration är nominerade, som enda nordiska eventbyrå, i kategorin ”Best Conference More Than 250 pax”. Bidraget ”Dare to be Different” var en uppstart för Ikano Banks nordiska fusion.
För sjätte året i rad arrangerar Gothia Towers den populära pepparkakstävlingen. Varje år ökar intresset bland allmänheten om att få vara med och tävla. – Det är våra gäster som bestämmer vem som segrar i tävlingen. Alla har möjlighet att komma in och rösta på sin favorit bland pepparkaksskapelserna, säger Maj Wedenberg, marknadsavdelningen på Gothia Towers.
Fredagen den 27 november 2009, kl 14,15 levererar Stockeboda Gårdsbryggeri sin första öl, Vinternattens ljus, till systembutiken i Simrishamn, med häst & vagn, så som det ankommer ett riktigt gårdsbryggeri.
Lyft ert konferensprogram med en upplevelse som både berör och inspirerar. Hos oss får ni en privat guidad visning av Sigtunastiftelsen – en plats fylld av historia, kultur och litterär tradition. Därefter möter ni författaren Marie Lok Björk, aktuell med den hyllade romanen Kunde jag följa dig bort, i ett personligt och exklusivt författarsamtal.
Vinterkonferens på Ulfsunda Slott – Stockholms närmaste slott och den perfekta platsen för årets första möte. Under januari till mars 2026 erbjuder vi Meeting Business Class – vårt konferenskoncept inspirerat av känslan av att resa i business class. Här handlar det om omtanke i varje detalj: bekväma mötesmiljöer, personlig service och noggrant utvalda smaker som håller energin på topp hela dagen.
Kickstarta sommaren med en konferens som suddar ut gränsen mellan arbete och ren njutning. Samla teamet för en sommarkickoff fylld av energi, skratt och sol – eller en sommarfest som glittrar långt efter att kvällen tagit slut. Här möts ni av havsbris, ljuvliga smaker och stunder av total avslappning i Retreat Club – allt det där som får kroppen att landa och sinnet att lyfta.
Trygghet och premiumkänsla på Riverton – Konferera i en varm designmiljö med modern teknik, njut av serverad lunch och konditoribakat fika, och avrunda dagen med digital detox och AW.
Välkommen till World of Volvo i hjärtat av Göteborg. Under perioden 1 februari till 30 juni 2026 erbjuder vi halva priset på alla våra mötesrum när du bokar möte på en måndag eller fredag.