För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Att bada i poolen som hänger på utsidan av Upper House, 50 meter upp i luften är kanske ingenting för dem som lider av höjdskräck. Men för dem finns det två inomhuspooler också.
Bryggaren i Västervik har bytt namn, med ny varumärkesprofil hoppas man attrahera flera konferensgäster.
Showgruppen Cirkus Cirkör sätter upp sin produktion "Wear it like a crown" på Artipelag, Värmdö.
Vi har ställt fem frågor till Thomas Nagel som blir ny vd på konferensanläggningen Skogshem och Wijk från och med januari 2014.
Just nu pågår utställningen "You and Me" av lettiska Inta Ruka på Fotografiska i Stockholm.
Ballroom 12 kallas de nya mötes- och eventlokalerna i Tolv Stockholm, Tele2 Arena. Vi har pratat med Thomas Backhammar som är försäljningsansvarig.
Rapparen Petter har öppnat snabbmatsstället KÄK i Hornstull, Stockholm.
Scandic Malmen i Stockholm firar sin femåring med livemusik. I fem år har Lilla hotellbaren varit välbesökt av artister och söderbor.
Mötespunkten under Tele2 Arena invigdes i helgen. Men vi kunde inte vänta, KonferensVärlden var på plats redan för en månad sedan och fick en förhandstitt på byggarbetsplatsen.
Vi gratulerar årets konditor - Patrik Fredriksson, som jobbar som chefskonditor på Clarion Hotel Post i Göteborg.
Dags att ta konferensen eller kickoffen till nästa nivå? Välkommen till BeachClub DockSide – där havet möter pulsen från en exklusiv BeachClub!
Boka en inspirerande dag på Isaberg Höganloft som kombinerar produktiva möten med en härlig grillbuffé och spännande rodelåkning. Låt oss skapa oförglömliga minnen tillsammans - en perfekt balans mellan arbete och nöje!
Under perioden 24 november – 20 december erbjuder Ulfsunda Slott Trerätters julmiddag med klassiska smaker.
Välkommen att fira in julen på det ikoniska Villa Foresta – en vintervacker oas ett stenkast från Stockholms citypuls. Här får ni en stämningsfull och inspirerande julkonferens utöver det vanliga som kombinerar nytta med nöje, smak med show, skratt med stillhet.
Välkommen till en stämningsfull konferens med julbord på Blommenhof Hotell i Nyköping! Vi ligger nära, bara 800 meter från tågstationen. Här kombinerar ni möten i rogivande miljö med ett klassiskt julbord tillagat med kärlek och omtanke.