För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Nu miljonsatsar hotell- och konferensanläggningen Rånäs Slott på trygghet och teknik. Bland annat installeras en defibrillator som kan användas om någon av gästerna eller ortsborna skulle drabbas av hjärtstillestånd. I satsningen ingår även utbildning av hela personalen.
Smultronställen växer och lägger till sex nya anläggningar i sin samling av slott, herrgårdar och hotell i Sverige. Nu är man 17 anläggningar med inriktning weekend, golf, spa, konferens, fest och bröllop.
I förra veckan klipptes bandet till Stockholmsmässans nya E-hall, en 10 000 kvadratmeter stor lokal specialbyggd för fester, mingel, möten och event.
Under vecka 9 kommer Clarion Grand Hotel och hotellets restaurang Grand Lounge ha besök av Ängelholms Restaurangprogram åk 3 för ett gästspel. Idén föddes av Grand Lounge´s Sous chef David Carlander som tidigare varit elev i skolan.
Nu har 2009 års Event Marketingbyrå utsetts.
Nu startar SIS, Swedish Standards Institute ett projekt för att vara med och sätta den globala standarden för hållbarhet vid evenemang och möten. Standarden, ISO 20121, ska kunna användas av arrangörer och andra aktörer som är inblandade i stora som små evenemang för att se till att de tar hänsyn till miljö, hälsa och säkerhet.
Hooks Herrgård har nu klarat Svanens hårda miljö- och klimatkrav för hotell. Det innebär att hela driften av anläggningen har miljögranskats.
Sent på torsdagskvällen tilldelades Clarion Hotels prestigefyllda Grand Travel Award 2010 i kategorin ”Bästa Hotellkedja Sverige”. Vinnarna i tävlingen har röstats fram av 600 svenska resesäljare.
VisitDenmark bästa utländska turistbyrå – igen!?
Wallmans Salonger erbjuder idag god tillgänglighet och flera möjligheter för gäster att boka ett besök med tillhörande övernattning. Genom sitt nya samarbete med Hotel Stureplan så stärker de detta ytterligare.
Med närhet till Göteborg, Uddevalla, Sotenäs och Strömstad är Ulkeröds Gård en konferensanläggning med fokus på en matupplevelse långt utöver det vanliga. Den kreativa gårdsmiljön, maten och lugnet ger energi. Trivsamma och luftiga lokaler anpassade efter varje grupp och övernattning på gårdens hotell.
Passa på att boka din konferens på Nalen och ta del av ett fantastiskt erbjudande under 2025! Nalen bjuder på lokalhyran i utvalda rum vid bokning av konferens med heldagspaket. Bokas senast 30/06/25 och i mån av plats och går ej att kombinera med andra erbjudanden.
Vi hjälper er gärna att planera er nästa konferens, kick-off, möte eller övernattning. Det finns ett stort utbud av aktiviteter, ett perfekt tillägg till er konferens. Bokningar som genomförs senast sista augusti 2025 får ta del av detta erbjudande!
Boka er konferens på Leir Mat & Möten innan sommaren och få 30% rabatt på lokalen. Bokar du även till middag som avslutning så får ni 10% rabatt på maten.
Boka en inspirerande dag på Isaberg Höganloft som kombinerar produktiva möten med en härlig grillbuffé och spännande rodelåkning. Låt oss skapa oförglömliga minnen tillsammans - en perfekt balans mellan arbete och nöje!