För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Tillräckligt långt borta. Och tillräckligt nära. Österlens största hotell, befinner sig i centrum av en expansiv period för regionens turism och satsar på att föra fram Österlens hemliga pärlor.
Efter 40 år har nu det familjeägda hotellet fått en ny ägare och kommer att skötas av STP Restauranger AB som ägs av Thomas Olinder, Patrik Jonsson och Sonny Gustafson, tre av Åres största restaurangägare. Joachim Kuylenstierna är den nya ägaren.
Åre är vida känt som en skidort i världsklass med ett omfattande liftsystem och stort utbud av aktiviteter och underhållning. Årebesökarna är överväldigade av naturen och den spektakulära utsikten oavsett säsong.
Här får alla barn, tillsammans med sin familj, bada från tidig morgon fram till klockan 18.00. I en lugn och avslappnad miljö med 37˚C i vattnet och 28˚C luften. Ge dig och din familj en relaxhelg innan jul.
Personal och anhöriga hällde varsin hink med isvatten över sig i den världsomfattande utmaningen ”Ice Bucket Challenge”.
Rummen på våning fyra utgår från tre specifika stilar speciellt framtagna för hotellet. Två av stilarna har mönstrade tapeter i olika färgskalor. Den tredje stilen innehåller målade väggar och stuckaturer, där mötet mellan nordstjärnan och solen är ett återkommande element på flera platser.
På den årliga galan European Hospitality Awards lyfte juryn fram - viljan att ta risk, att våga utmana traditionella hotellbarer genom att skapa en mötesplats som avviker från normen. De slutgiltiga vinnarna väljs omsorgsfullt ut av juryn bestående av branschveteraner från hela Europa. Att vinna priset visar inte enbart att det aktuella hotellet är bland de bästa i branschen – det är även en tydligt erkännande från branschkollegor.
För första gången i Sverige, Europa och kanske världen öppnar ett helt nytt unikt hotellkoncept. Hotellet är byggt med högklassiga material och på ett femstjärnigt byggtekniskt sätt - för att skapa en unik upplevelse för gästen.
Art Nouveau-hotellet Esplanade på Strandvägen, ett av Stockholms mest anrika hotell, får ny ägare i form av Charlotte Mannerson. Charlotte förvärvade Pärlan Hotell på Östermalm den första oktober i år. Chalotte äger sedan tidigare Clarion Collection Hotel Wellington på Östermalm och är delägare i Storhogna Högfjällshotell & SPA i Vemdalen.
Tillsammans med den franska hotell- och restaurangkedjan Mama Shelter ingår nu hotellgruppen Accor i ett nytt partnerskap. Accor går in som ägare till 35 procent och ger samtidigt Mama Shelter tillgång till sina utvecklings- och distributionsnätverk.
Vi växer och bygger ut – i maj lanserar vi en exklusiv öppningskampanj på våra konferenspaket – samtidigt som vi stolt presenterar 12 nya, superbekväma hotellrum och en lobby som växer med 130 kvm.
Trygghet och premiumkänsla på Riverton – Konferera i en varm designmiljö med modern teknik, njut av serverad lunch och konditoribakat fika, och avrunda dagen med digital detox och AW.
Välkommen till World of Volvo i hjärtat av Göteborg. Under perioden 1 februari till 30 juni 2026 erbjuder vi halva priset på alla våra mötesrum när du bokar möte på en måndag eller fredag.
Boka vårens kickoff på Profilhotels Nacka i någon av de 8 ljusa och trevliga lokaler. Från 12 pers till 220 pers. Just nu erbjuder vi 50% rabatt på ordinarie lokalhyra och 20% rabatt på logi, när ni bokar ett heldagspaket med förtäring och lokal.
Byt kostymen mot boots och cowboyhatt och bjud in teamet till en annorlunda upplevelse – bara 20 min norr om Göteborg. Välkommen till en äkta westernfest där ni samlas i rustik miljö, äter en generös BBQ-buffé och avslutar kvällen med linedance under ledning av instruktör.