För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Congrex har glädjen att presentera Årets svenska konferensanläggningar i kategorierna Bästa service, Bästa konferensfacilitet, Bästa kök och Bästa totalupplevelse.
I ett av Göteborgs bästa citylägen, på Kungsportsavenyn 3, blåser företaget Avenyn Konferens liv i gamla utbildnings och banklokaler och skapar utrymme för konferensgäster och företagare. Här återfinns numera en konferensvåning och ett kontorshotell i tre plan.
ECTAA (The European Travel Agents’ and Tour Operators’ Association), den övergripande europeiska resebyråföreningen med säte i Bryssel, väljer i år Stockholm för sin årliga konferens.
Svenska företag ökar sina investeringar i marknadskommunikation, och mässmediet håller ställningarna som en viktig kanal.
Restaurangen på Vildmarkshotellet i Kolmården är först i Östergötland med att KRAV-certifieras enligt KRAVs nya restaurangregler.
SVT:s program Stjärnorna på slottet byter nu inspelningsplats igen, och flyttar österut efter två år på Thorskogs slott i Bohuslän.
Lördagen 28 maj är det premiär för nya champagnebaren på Strandhotellets terrass. På invigningen kan gästerna njuta av avslappnat mingel, skön livemusik med Maria Kvist och provning av tre sorters välkyld champagne med snittar. Hela sommaren kan man sedan koppla av och njuta av utsikten från terrassen.
Spadagarna är föreningen Svenska Spahotells årsmöte. 250 gäster från spabranschen kommer att träffas på Comwell Varbergs Kurort den 29-31 maj, för att nätverka, lyssna på gästföreläsare samt delta i workshops och leverantörsmässa.
Stenungsbaden Yacht Club lanserar en egen app med möjlighet att boka rum, köpa presentkort och inhämta information om hotellets verksamhet. Appen är också ett steg i Stenungsbadens långsiktiga digitala satsning att föra västkusten närmare besökarna. Samtliga bokningar som sker via mobilen genererar 10% rabatt jämfört med bokning över disk.
– Jonas Nilsson är en tvättäkta entreprenör som kommer att vara starkt bidragande till den fortsatta utvecklingen av Svenska Möten. Det är också viktigt att styrelsen har en förankring med en representant för Skåne som kommit att bli en av våra viktigaste regioner, säger Torbjörn Widén, styrelseordförande i Svenska Möten.
Välkommen till Dannegården – den familjära och personliga mötesplatsen med det stora hjärtat. Här möts ni i en inspirerande och hemtrevlig miljö som passar perfekt för ledningsgrupper, styrelsemöten, kick-offer och teambuilding.
På Söderköpings Brunn finns det gott om utrymme för företag att samlas och planera verksamhetsåret. Vi förstår värdet av att kombinera produktivitet med avkoppling. Därför har vi satt ihop ett erbjudande på en Lunch–Lunchkonferens som inkluderar helpension, fri entré till vårt spa och en vacker konferenslokal, detta för att säkerställa att din tid hos oss är både givande, effektiv och minnesvärd.
Trygghet och premiumkänsla på Riverton – Konferera i en varm designmiljö med modern teknik, njut av serverad lunch och konditoribakat fika, och avrunda dagen med digital detox och AW.
Boka vårens kickoff på Profilhotels Nacka i någon av de 8 ljusa och trevliga lokaler. Från 12 pers till 220 pers. Just nu erbjuder vi 50% rabatt på ordinarie lokalhyra och 20% rabatt på logi, när ni bokar ett heldagspaket med förtäring och lokal.
Byt kostymen mot boots och cowboyhatt och bjud in teamet till en annorlunda upplevelse – bara 20 min norr om Göteborg. Välkommen till en äkta westernfest där ni samlas i rustik miljö, äter en generös BBQ-buffé och avslutar kvällen med linedance under ledning av instruktör.