För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Från den 4 september-4 oktober kan du njuta av sköna toner i Gothia Towers hotellobby. Här kan man lyssna till utvalda delar av Listen to the World! – en musikfestival som arrangeras i Göteborg 1-4 oktober.
Arboga Stadshotell är ny medlem i Sweden Hotels. ”När jag tog över Arboga Stadshotell under 2008 bestämde jag mig att göra det så bra jag kunde på många plan. Förutom uppfräschning av rum ...
Sånga-Säby har ny försäljnings- och markandschef och är nyblivna medlemmar i IACC
Den skånska turismen redovisar fortsatt starka siffror. Fritidsresandet ökar kraftigt och enligt den senaste inkvarteringsstatistiken från Tillväxtverket och Statistiska Centralbyrån (SCB) steg antalet gästnätter för hotell, stugbyar och vandrarhem med 14,3 procent under juli månad jämfört med förra året.
Strömma Turism & Sjöfart har utsetts till vinnare i Stora Turismprisets regionfinal för området Stockholm, Södermanland, Östergötland, Gotland. Nominerade var även Junibacken och Tom Tits Experiment. Strömma går nu vidare som finalist till Stora Turismprisets riksfinal den 22 oktober i Stockholm.
Från och med den 1 augusti äger Krister Andersson Umeå Congress. Verksamheten kommer att fortsätta som vanligt, även om Krister siktar mot att utveckla bolaget. - Med en effektivare och mer ...
Kristina Konferens & Hotell firar 10-års jubileum med att bygga till 12 nya hotellrum.
Till Nature Resort Värmland söker sig sportfiskare från Japan, Frankrike och Tyskland, för en paketerad natur- och sportfiskeupplevelse från tidig vår till sen höst. Nu vänder Nature Resort Värmland sig till den svenska konferensmarknaden och erbjuder affärsmöten, utbildningar och events.
Koncept Stockholm är med Copperhill och Story Hotel nominerade i 4 kategorier i European Hotel Design Award 2009. Den 2 november avgörs världens ledande tävling i London.
Ulf Johnsson är sedan den 3 augusti 2009 ny VD på konferenshotellet Djurönäset. Ulf kommer närmast från JENSEN education, som är ett av de marknadsledande utbildningsföretagen i Sverige. Där har han varit vVD och operativ chef.
På Söderköpings Brunn finns det gott om utrymme för företag att samlas och planera verksamhetsåret. Vi förstår värdet av att kombinera produktivitet med avkoppling. Därför har vi satt ihop ett erbjudande på en Lunch–Lunchkonferens som inkluderar helpension, fri entré till vårt spa och en vacker konferenslokal, detta för att säkerställa att din tid hos oss är både givande, effektiv och minnesvärd.
Välkommen till Dannegården – den familjära och personliga mötesplatsen med det stora hjärtat. Här möts ni i en inspirerande och hemtrevlig miljö som passar perfekt för ledningsgrupper, styrelsemöten, kick-offer och teambuilding.
Välkommen till World of Volvo i hjärtat av Göteborg. Under perioden 1 februari till 30 juni 2026 erbjuder vi halva priset på alla våra mötesrum när du bokar möte på en måndag eller fredag.
Mitt i Stockholm i hjärtat av Gamla Stan på Västerlånggatan 54 erbjuder vi, i en historisk miljö, två unika och toppmoderna konferenslokaler i snygg och genomtänkt design väl anpassade för möten av olika karaktär. 15% rabatt på lokalhyran när du bokar före den 30 juni.
Skapa effektiva och minnesvärda möten på Björkhaga & Mullsjö Hotell & Konferens – två platser med trygghet, omtanke och personlig service. Boka före den 1/6 och få 10% rabatt vid bokning av övernattningskonferens.