Möjligheternas hus i Göteborg - | Konferensvärlden
Reportage > Möjligheternas hus i Göteborg

Möjligheternas hus i Göteborg

Konferenspärlor Chalmers Konferens & Restauranger erbjuder moderna konferenslokaler i Göteborg med topplägen: ett stenkast från Avenyn eller vid kajen på Lindholmen. Möteslokaler och ett tiotal café- och restaurangverksamheter som alla går i hållbarhetens tecken.

Text: Helena Wikström

15 oktober 2025, uppdaterad: 15 oktober 2025

Chalmers Johanneberg och Lindholmen Conference center erbjuder tillsammans fantastiska mötesmöjligheter och kompletteras dessutom av det lite mindre Chalmersska Huset.

Oavsett var Chalmers Konferens & Restauranger verkar så står hållbarheten i fokus. Det handlar om hur menyer komponeras, råvaror, personalansvaret, närmiljön, man komposterar alla rester och matavfall och mat som inte går åt över dagen ges till bättre behövande. De över tiotalet café- och restaurangverksamheter arbetar alla med samma hållbarhetstanke.

– Vi informerar våra gäster hur deras konferens påverkar miljön, föreslår hållbara val och erbjuder ”öppna” menyer direkt baserade på säsongens råvaror, säger Samantha van Manen, Operation Manager.

På Chalmers Johanneberg, en historisk plats vid det Chalmerska kårhuset, finns en stor sal där 450 personer sitter bekvämt i gradängsittning med utsikt mot universitetsområdet. Här finns ytterligare två stora lokaler för 270 respektive 80 personer samt 4 seminarierum som tar 30 personer var.

– Chalmers Tekniska Universitet har en tydlig arkitektonisk linje i alla sina byggnader som ger en härlig wao-upplevelse när man kommer hit och konfererar, säger Samantha.

Det är platser som kombinerar lärandet och innovationer med möten – vilket skapar en kreativ och öppen stämning, och naturligt blir detta en plats där större tekniska företag, forskare och professorer väljer att ha sina möten.

– Det här är en plats där ny teknik presenteras, ett centrum för nya idéer, vilket brukar ge en skön energi till alla besökare, förklarar Samantha.

Lindholmen Conference center ligger i Lindholmen Innovation District, alldeles invid färjeläget. Hela området är navet för ny teknik och här är också Göteborgs alla större företag belägna – och mitt i detta centrum för ny teknik och forskning ligger konferensanläggningen.

– Här finns en stor hall som rymmer 600 personer i biosittning där man kan ta in både bilar och lastbilar vid en produktlansering. En mycket flexibel lokal som kan förvandlas till det man önskar, säger Samantha.

Lokalen kan också användas för större middagar och banketter och rymmer då 700 gäster. På Lindholmen finns ytterligare tre lokaler för 50-150 personer, alla med biosittning, styrelserum för 24 personer samt 5 grupprum för upp till 12 personer. 

Centralt belägna i Göteborg – oavsett vilken miljö som lockar mest bland de tre anläggningarna – så konfererar du i en spännande och hållbar atmosfär som tar ditt företags kreativitet till nya höjder.  

Chalmers Konferens & Restauranger driver två konferensanläggningar i det stora område som är knutet till Chalmers Tekniska Universitet. Ett centrum för nya idéer och innovationer med ett stort antal lokaler för upp till 600 personer där hållbarhetsfokuset genomsyrar ditt besök.

Läs vidare



Se alla inom temat här

Senaste i Reportage


Erbjudanden

Till alla erbjudanden »

Få vårt nyhetsbrev

Snabb söktjänst och kostnadsfri bokningshjälp med allt för konferenser, möten och event.

Kontakta oss!

Telefon: 08-506 285 00 | 020-10 00 59

Adress: Industrivägen 1, 171 48 Solna

E-post: info@bokningsbolaget.se

www.bokningsbolaget.se


Medverkan och annonsering

Läs mer om de exponeringspaket som vi erbjuder företag inom möten, event och konferens.

Allt inom möten och konferens

Konferensguiden | KonferensVärlden | Festplatsen
Få konferensoffert redan idag!  Följ oss på Facebook
Följ oss på Facebook så får du uppdateringar om nyheter och erbjudanden.