För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Världstjärnan John Cleese ger tre exklusiva föreläsningar på Ekvilibrium Talarförmedlings företagsevent John Cleese & Co:Inspirationsdagarna i november.
Under sommaren kommer gäster på Nobis Hotel på Norrmalmstorg i Stockholm kunna ta del av ett lyxigt erbjudande i form av champagne i kombination med hamburgare från Max. Det är ett unikt samarbete mellan de två svenska företagen som vill visa att det går att samarbeta över branschgränserna.
Fredrik Janson, vd på Stenungsbaden Yacht Club, blev utsedd till ”Årets Profil i Stenungsund”. Utmärkelsen delades ut under Näringslivsgalan i Stenungsund.
På tisdag klockan 18.00 försöker Varbergs Kurort slå världsrekord i utomhusmassage. På stranden utanför hotellet kommer upp emot 300 massörer att ge massage till lika många gäster.
Mikael Einarsson, som senast varit köksmästare på Skebo Herrgård i Roslagen, är ny köksmästare på restaurangtrion Djuret, Leijontornet 12 x 8 och Svinet.
Lördagen den 28 maj går startskottet för den 33:e upplagan av Asics Stockholm Marathon. För första gången i maratonsammanhang kör två eldrivna klockbilar, sponsrade av Vattenfall i täten under loppets 42 km.
Nordiska rådets natur- och miljöpris 2011 belönar hållbar turism. Priset, som är på 350 000 danska kronor, ges i år till en näringsverksamhet, organisation eller enskild person som har gjort resandet i Norden mindre skadligt för miljön.
Congrex har glädjen att presentera Årets svenska konferensanläggningar i kategorierna Bästa service, Bästa konferensfacilitet, Bästa kök och Bästa totalupplevelse.
I ett av Göteborgs bästa citylägen, på Kungsportsavenyn 3, blåser företaget Avenyn Konferens liv i gamla utbildnings och banklokaler och skapar utrymme för konferensgäster och företagare. Här återfinns numera en konferensvåning och ett kontorshotell i tre plan.
ECTAA (The European Travel Agents’ and Tour Operators’ Association), den övergripande europeiska resebyråföreningen med säte i Bryssel, väljer i år Stockholm för sin årliga konferens.
Samla kollegorna på en julkonferens där lantlig charm möter genuin julstämning. I gårdens varma miljö sprakar brasor och tända ljus skapar en inbjudande atmosfär. Våra trivsamma mötesrum ger bästa förutsättningarna för fokus och samarbete. Efter dagen väntar ett klassiskt julbord med noggrant utvalda smaker och Värmdö äppelglögg som välkomstdryck. Avsluta med en skön natt i boutiquehotellet och njut av bastu för extra avkoppling.
Dags att ta konferensen eller kickoffen till nästa nivå? Välkommen till BeachClub DockSide – där havet möter pulsen från en exklusiv BeachClub!
Få det bästa av Bomans – bo i våra vackraste och största hotellrum. Förutom vår goda och vällagade mat, varma och generösa service är Bomans känt för sina fantasirika och exklusiva miljöer och hotellrum. Uppgradering till Bomans minisviter och sviter ingår i priset.
Just nu får du 20% rabatt på alla konferenser som bokas in för genomförande under april, maj och juni. Kombinera möten med aktiviteter som lerduveskytte, yoga eller inspirerande föreläsningar m.m. – vi hjälper dig skapa upplägg för just er!
Under perioden 24 november – 20 december erbjuder Ulfsunda Slott Trerätters julmiddag med klassiska smaker.