För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Rulla cigarr, puffa pipa eller blanda ditt eget snus, och så ett glas whiskey eller punsch därtill. På Tobaks- och Tändsticksmuseet på Skansen får gourmander nu ännu en kunskap att ta sig an: egenhändigt smaksatt snus eller självrullade cigarrer.
I sin nya bok Drömkryssningar berättar författaren och kryssningsexperten Uno Grönkvist om alla de kryssningsdestinationer som finns runtom i världen, om de största sevärdheterna och lämpliga utflykter. Boken är en fristående fortsättning på Nyfiken på kryssningar som utkom förra året.
Årets Värdskap i Sörmland 2011 delades ut i förra veckan i samband med det årliga Omvärldsseminariet för besöksnäringen som arrangerades av Sörmlands turismutveckling AB. Årets vinnare blev Trosa Stadshotell & SPA. I år firar Sörmlands turismutveckling AB 10 år och delade året till ära ut ett extra pris Årets "kreativa" Värdskap som gick till besöksansvariga i Nyköpings Kommun.
I dagarna öppnade Ivars Matsal i anrika Tändstickspalatset. Sedan ett år bedriver Lundqvist & Lindqvist framgångsrikt konferensverksamhet i det magnifika palatset på Västra Trädgårdsgatan 15 i Stockholm, en gång i tiden huvudkontor och navet i Ivar Kreugers imperium.
Göteborgare och stockholmare har en sak gemensamt. De anser sig ha Sveriges bästa räkmackor. Inför firandet av den tredje upplagan av Räkmackans dag är det dags att avgöra saken. Sveriges flygresenärer får nu rösta fram var man får Sveriges bästa räkmacka!
Berns Salonger kortar av sitt namn till Berns. I samband med bytet får företaget även ny logotyp och grafisk profil för att tydliggöra Berns utbud.
Hans Östberg har utsetts till ny VD på Delegia AB och tillträder den 16 november i år. Han kommer närmast från SF Bio AB där han var Affärsområdeschef för SF Bio Konferens & Event.
Härmed bekräftas att Nobis AB (Operakällaren, Stallmästaregården Hotel Skeppsholmen, Hotel J, Nobis Hotel m.fl) och Furillen AB inleder ett affärsmässigt och kreativt samarbete från och med oktober 2011.
Clarion Collection utser varje år det hotell som serverar den bästa maten till sina gäster. I år gick utmärkelsen "Bästa kvällsbuffe" till Clarion Collection Hotel Carlscrona.
Det går fortsatt bra för hotellen i Karlstad. I augusti ökade logiintäkterna med 9,3 procent jämfört föregående år. Samtidigt minskade logiintäkterna med 5,5 procent i Sverige som helhet. Det visar färsk statistisk från SCB och Tillväxtverket.
Välkomna att boka er Kick Off hos oss på Mullsjö Hotell & Konferens där beslut blir möjligheter.
Kliv in i en tidlös oas på Lidingö, där kreativitet och kultur samspelar. Boka konferens med övernattning på Villa Foresta under januari–mars 2026 – och upplev Millesgården, konstnärshemmet och skulpturparken, helt utan extra kostnad.
På Söderköpings Brunn finns det gott om utrymme för företag att samlas och planera verksamhetsåret. Vi förstår värdet av att kombinera produktivitet med avkoppling. Därför har vi satt ihop ett erbjudande på en Lunch–Lunchkonferens som inkluderar helpension, fri entré till vårt spa och en vacker konferenslokal, detta för att säkerställa att din tid hos oss är både givande, effektiv och minnesvärd.
Vi bjuder på Romersk simhall & SPA!
Välkomna att boka er Kick Off hos oss på Björkhaga Hotell & Konferens där beslut blir möjligheter.