För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Säkerhet och miljöengagemang blir alltmer viktigt för konferensbokare. Nu ordnar Congrex Sweden ett seminarium på temat, för anläggningar. Miljö- och säkerhetsföretag medverkar för information om möjligheter med certifiering eller märkning. De som av miljöskäl inte vill resa till seminariet, kan delta via webcast.
Med sin nya urbana cocktailbar visar Utsikten Meetings var glaset ska stå. Baren rymmer 130 sköna sittplatser och loungen 300 minglande gäster, och förstås finns möjligheten att beställa ett otal färgglada Cocktails. Utsikten Meetings satsar på en bar där både mötesgäster och ortsbor kan ta sig ett glas i en Manhattanglamourös bar.
Görvälns Slott och systeranläggningen Hufvudsta Gård Mat & Möten arbetar mycket med sin matprofil och har valt att rekrytera mycket ambitiösa och duktiga kockar. I år anmäldes tre kockar till Årets Kock 2012 och samtliga gick till semifinal.
Rezidor Hotel Group som innefattar Radisson Blu, Park Inn by Radisson och Hotel Missoni lanserar tillsammans med hotellkedjan Carlson ett nytt förmånsprogram för små- och medelstora företag.
Nu kan Scandic erbjuda sina hotellgäster konsertpaket med övernattning, middag och biljetter till de största konserterna och evenemangen i Norden. Artisterna och deras band samt all annan medföljande personal, kan bo på Scandic samtidigt som konsertarrangören Live Nation kan ordna VIP-events i hotellkedjans restauranger och barer.
Efterfrågan på barnfria hotell växer. Sommaren 2012 erbjuder Sveriges största researrangör 17 Couples-hotell.
Elite Hotels lanserar nya konceptet Stay+, som är ett nytt förmånligt koncept som i första hand vänder sig till affärsresenärer utan avtal.
Årets julbord på Stena Lines linje mellan Karlskrona och Gdynia är framtaget av gästgivaren, vinkännaren och matprofessorn Carl Jan Granqvist. Med sin passion för traditionell och modern svensk mat har han tagit fram ett julbord inspirerat av de fyra elementen havet, åkern, skogen och fjället.
Börre Halbert blir tillförordnad hotelldirektör för Scandic Foresta på Lidingö.
Näringsfysiologen Fredrik Paulún och äventyraren Fredrik Sträng flyttar in på Mornington Hotel när Sveriges första affärssporthotell utökar sin satsning på välmående affärsresenärer.
När vintern lägger sig över Mälaren dukar vi upp ett klassiskt svenskt julbord i Skyttegården. Här möts ni av doften av gran, ljus som brinner stilla och smaker som hör årstiden till. Samlas kring bordet, ta er tid och låt kvällen bli en stund att dela – nära naturen och nära varandra.
Letar ni efter en inspirerande plats för konferens - nära Stockholm, Uppsala eller Arlanda? Välkommen till Rånäs Slott – den perfekta platsen för er kick off hösten 2026. Här möts ni av en unik miljö, förstklassig service och möjlighet att verkligen ladda om och blicka framåt tillsammans. I detta paket bjuder vi på Sjöbastun & utomhusspa-bad med utsikt över Skedviken – 1 timme (värde fr 3.000 kr)
Jubileumserbjudande- 40 år av familjärt värdskap. Ta med dina kollegor till oss och njut av allt det bästa vi har att erbjuda med vårt fantastiska jubileumserbjudande. Paketet är perfekt för ledningsgrupper, säljteam och kreativa workshops som vill kombinera affärer med kulinariska upplevelser och avkoppling.
Ta med alla kollegorna för en härlig konferens för att starta hösten på bästa sätt tillsammans. Hos oss får ni njuta av fantastisk härlig natur samt mat av högsta kvalitet!
Ge ert team en konferens som verkligen gör skillnad! På Bomans uppgraderas ni till våra mest älskade rum – rymliga, personliga och fyllda med lyxiga detaljer som badkar, duntäcken och espressomaskin.