För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Mat & dryck Kocken och krögaren Mathias Dahlgren har skapat en ekologisk snaps som lanseras på Systembolaget den 1 juni. Snapsen bygger på traditionell akvavit som fått en modern och frisk kryddning från både citrus och citrongräs.
Mat & dryck Johan Nilsson, till vardags sommelier på PM & Vänner, har utsetts till Sverige bästa sommelier 2015. Tävlingen arrangerades av svenska sommelierföreningen på Grand Hotel i Stockholm.
Nyöppnat Vid årskiftet stängde Harrys i Falkenberg igen, men lagom till sommaren öppnar krogen igen – i ny kostym, på ny plats och med mer självförtroende än någonsin. Det var här krogkedjan startade för 22 år sedan och det är med rötterna i den halländska myllan som Harrys bygger sin historia och sitt älskade koncept. Nu är de tillbaka på hemmaplan.
Mat & dryck Uttagningarna till det Svenska Konditorlandslaget är över. Laget är nu fulltaligt och de tre nya medlemmarna som är klara för att tillsammans kämpa mot Coupe du Monde de la Pâtisserie, VM för konditorer i Lyon 2017, är Maria Grave, Helena Henriksson och Lina Östberg.
Mat & dryck Stefan Karlsson, krögare och delägare hos SK Mat & Människor i Göteborg blev igår under Visitas årsstämma invald i Visitas Hall of Fame. Utmärkelsen går till den som gjort en exceptionell och bestående insats för hotell- och restaurangbranschen och som under många år varit ett föredöme som företagsledare, matlagare och kreatör.
Mat & dryck Oppigårds Bryggeri lanserar nu sitt första folköl någonsin: Oppigårds Session Pale Ale 3,5%. Den nya ölen lanseras i samarbete med Hemberga Dryckesgrossisten AB som kommer att sköta försäljningen och distributionen av produkten.
Nyöppnat I februari öppnade Hagabadet sin nya yogastudio och den 24 april 2015 blir satsningen fullständig när den nya krogen Pure Bistro & Wine öppnar.
Nyöppnat I de vackra och genuina kvarteren Röda Bergen i Vasastan har kvarterskrogen Marco´s nyligen öppnat. Kökschefen är Andreas Breschi från Stockholm Culinary Team som vann VM-guld 2014. Andreas har tidigare jobbat på bland annat Vassa Eggen, Ulla Winbladh & Edsbacka Wärdshus.
Mat & dryck Måndagen den 20 april får Clarion Hotel Post celebert besök av Marcus Samuelsson som gör ett unikt gästspel på Norda Bar & Grill. Inspirationen till maten hämtas från den amerikanska östkusten.
Mat & dryck Frida Andersson är uppvuxen i Överkalix, ett stenkast från polcirkeln. Hon är utbildad till sommelier på Grythyttan och har arbetat inom restaurangbranschen och på Systembolaget i Stockholm. Efter flera år i södra Sverige valde Frida att återvända till sin hemort och starta microbryggeriet Tjers i en gammal nedlagd fabrik. Här brygger hon hantverksöl på ortens prisade vatten från kallkällan i Halljärv.
Välkomna vintern med värme, gemenskap och riktigt god mat i skärgårdsmiljö. På Skogshem & Wijk skapar vi en stämningsfull inramning för årets kanske mest efterlängtade sammankomster – oavsett om det är med kollegorna, nätverket eller hela företaget.
I vår medeltida miljö finns möjlighet till spännande aktiviteter och upplevelser, njut av årets fantastiska julbord och vårt julpyntade kloster.
Välkommen till ett klassiskt julbord i vacker skärgårdsmiljö – perfekt för företag som vill samla teamet inför årets slut. I vår nyrenoverade Bistro serveras hemlagade favoriter, gröna nyheter och julens mest omtyckta smaker – tillagat från grunden med kvalitet och omtanke. Kvällen avslutas med ett dignande dessertbord och hemlagat julgodis i sagolika Villa Skärtofta – en upplevelse i sig.
Höj stämningen i teamet med vårt glöggdoftande bouleerbjudande!
Välkomna att boka er Kick Off hos oss på Mullsjö Hotell & Konferens där beslut blir möjligheter.