För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Närproducerad frukost, en miljö som inbjuder till samtal och riktigt gott kaffe. Så lyder framgångskonceptet för Kafferosteriet på Österlen, en liten pärla med stora visioner.
Snåla öppettider och inte särskilt gott om plats – snart öppnar restaurang Leijontornet 12 x 8 med konceptet tolv middagar på ett år med plats för åtta gäster varje gång. Den som vill komma åt en biljett till någon av 2011 års middagar lär få skynda sig.
Svenskar är tillsammans med finländare det folk som dricker mest kaffe i världen. Hela 81 procent av oss dricker dagligen minst en kopp kaffe. Vår fikakultur är starkt förankrad och nu visar forskning att vi ofta diskuterar arbetsrelaterade problem på fikapausen – och att den fyller både ett socialt och ett affärsmässigt syfte.
Återhållsam lyx är ledorden bakom Nobis nya femstjärniga hotell på Norrmalmstorg som öppnade 1 december förra året. Förhoppningen är att såväl hotellgäster som stockholmare ska ta en drink i Guldbaren, mingla i den stora loungen eller äta en god italiensk middag i restaurangen.
Mat & dryck Efter en lång karriär inom friidrotten har Kajsa Bergqvist lagt spikskorna på hyllan för att förverkliga en annan dröm; att starta vinimportbolaget Kajsa Wines. Nu kan företagsgrupper boka en vinprovning med en av Sveriges främsta höjdhoppare genom tiderna.
Kost och hälsa är frågor som allt fler hotellkedjor och konferensanläggningar lyfter fram. Nuförtiden samsas de obligatoriska kanelbullarna med smoothies och fruktspett på fikabordet. Men enligt Yvonne Lin på friskvårdsföretaget YLAB kan du lika gärna hugga in på bullen – hjärnan märker ingen skillnad. Så finns det någon sanning när det gäller kost och möten egentligen?
Under två dagar i Toscana handplockade ett gäng vinentusiaster elva ton druvor som kördes till Högberga Gårds Vinfabrik på Lidingö. Efter plockning, vinifiering, lagring och tappning ska druvorna bli till 7 500 flaskor med egenproducerat vin. Bakom projektet står två svenska vinälskare och en engagerad vd.
På TeaterStudio Lederman i Stockholm bjöd Spendrups igår in till sin årliga julölsprovning, med fint besök av Årets Kock Gustav Trägårdh. Även Gotlands Bryggeri närvarade och bjöd på två av sina brygder.
Hotellkedjan Scandic fortsätter sitt samarbete med stjärnkocken Jamie Oliver och presenterar nu en ny konferensmeny.
Restaurang Vassa Eggen och Gripsholms Destilleri har skapat ett gäng nya, ekologiska drinkar lagom till utomhussäsongen. Som utlovat i senaste KV kommer här receptet på den spännande tomatdrinken Zinger!
Välkommen till ett klassiskt julbord i vacker skärgårdsmiljö – perfekt för företag som vill samla teamet inför årets slut. I vår nyrenoverade Bistro serveras hemlagade favoriter, gröna nyheter och julens mest omtyckta smaker – tillagat från grunden med kvalitet och omtanke. Kvällen avslutas med ett dignande dessertbord och hemlagat julgodis i sagolika Villa Skärtofta – en upplevelse i sig.
Välj själv om ni vill boka konferens med julmiddag eller jullunch – vi skräddarsyr gärna efter era önskemål!
Välkomna vintern med värme, gemenskap och riktigt god mat i skärgårdsmiljö. På Skogshem & Wijk skapar vi en stämningsfull inramning för årets kanske mest efterlängtade sammankomster – oavsett om det är med kollegorna, nätverket eller hela företaget.
Inled julen med ett glas bubbel och snittar. Låt oss sedan servera dig en fantastisk smaksensation med julens smaker. Välj mellan 3- och 5-rätters julgourmet.
På Björkhaga- och Mullsjö Hotell & Konferens blir julbordet en helhetsupplevelse. Här väntar 17 sorters sill, vilt från lokalt slakteri och klassiska rätter – allt tillagat med omsorg på ett genuint julbord fyllt av julens bästa smaker och gottebord. Kombinera konferensen med en festlig kväll som stärker gemenskapen och sätter ett perfekt avslut för året.