För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Vackert att se på och smaker som levererar - vi pratar om julbordsbuffén på Radisson Blu Waterfront Hotel. Med Stadshuset och Riddarfjärden utanför fönstret dukar de upp sitt traditionella julbord mitt i stan. Julbordet serveras 2-20 december.
"Ett slags skönare liv" brukar Hooks Herrgård locka med, nu blir även julen skönare på gården.
Radisson Blu Royal Stavanger, den enda internationella hotellkedjan i Stavanger, har genomgått en omfattande renovering. Resultatet är ett hotell i absolut toppklass. Norsk natur har varit en stor inspiration i utformningen. Hotellets koncept Urban och Naturally Cool speglar dagens moderna livsstil.
På Restauraggalan den 3 november blev det klart att Printz segrade i kategorin Årets krogmiljö 2014. Restauranggalan vill med priset i kategori Årets krogmiljö uppmärksamma inredningskoncept och miljöer som höjer gästens trivsel och fångar upp samtidens trender för att skapa en extraordinär måltidsupplevelse.
Nu öppnar Villa Thalassa, Pålsjö, Helsingborg, för konferenser. Där finns 5 konferenslokaler anpassade till alla era behov. Den minsta lokal rymmer 2-12 personer och den största har plats för 40 personer.
Best Western har tecknat avtal för ett helt nytt, exklusivt hotell med 41 rum i landets huvudstad, Thimphu, i det fantastiska kungadömet Bhutan i Himalaya.
Det fyrstjärniga Hotell Lumber & Karle i Kvänum, Skaraborg, är nya medlemmar i Sweden Hotels. Hotellet, som firar i år 10-årsjubileum, erbjuder 44 fräscha hotellrum med stor matsal, plats för upp till 100 deltagare i event- och konferensverksamheten.
Nordic Choice Hotels bjöd på Fairtrade-kaffe och vann. På Fairtrade-världsdagen den 16 oktober deltog Nordic Choice Hotels i Fairtrade Challange Sverige, med samtliga hotellkedjor i Sverige och Norge, på en fikautmaning.
Nu öppnar Scandic Europa i ny version. Här hoppas man att restaurangen Hak ska bli Göteborgs nya nöjesarena.
Fredrik Borgskog och Ronny Latva tog guld på Nordic Pastry Cup.
Ge ert team en konferens som verkligen gör skillnad! På Bomans uppgraderas ni till våra mest älskade rum – rymliga, personliga och fyllda med lyxiga detaljer som badkar, duntäcken och espressomaskin.
Sundbyholms Slott erbjuder en inspirerande slottsmiljö för konferenser med historisk charm och moderna faciliteter. Det är här som Bonde Söker Fru har spelats in under 18 säsonger. Vi kombinerar effektiva möten med god mat, naturnära upplevelser och personlig service för både små och stora grupper. Just nu 50% rabatt på en dags konferenslokalhyra för övernattande konferenser utvalda dagar till och med 25 augusti.
Vi växer och bygger ut – i maj lanserar vi en exklusiv öppningskampanj på våra konferenspaket – samtidigt som vi stolt presenterar 12 nya, superbekväma hotellrum och en lobby som växer med 130 kvm.
Välkommen till Orangeriet på Siggesta Gård. En ljus och grön miljö med medelhavskänsla, där ni samlas för en kväll med smakrik grillbuffé, säsongens bästa råvaror och en avslappnad atmosfär. Perfekt för kickoff eller företagsfest.
Jubileumserbjudande- 40 år av familjärt värdskap. Ta med dina kollegor till oss och njut av allt det bästa vi har att erbjuda med vårt fantastiska jubileumserbjudande. Paketet är perfekt för ledningsgrupper, säljteam och kreativa workshops som vill kombinera affärer med kulinariska upplevelser och avkoppling.