För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
På nya platser Jessica Norgren är ny hotelldirektör på Clarion Hotel Sign i Stockholm efter Kai Pasma. Jessica var tidigare hotellchef på Clarion Hotel Arlanda Airport, där hon har varit med sedan starten 2012 och därmed lett verksamheten från betong till den internationella utmärkelsen ”Clarion Hotel of the Year”.
Nöje Den 8 april introducerar Malmö Live konserthus tillsammans med Clarion Hotel & Congress Malmö Live ett helt nytt After Work-koncept. Musikaliskt, unikt och öppet för alla. Premiären kommer att bjuda på en intim konsert med poplöftet Julia Adams och pianisten Oscar Johansson. Menyn kommer att bestå av spännande enkla rätter med lokal förankring.
Hälsa & Spa Champagnen spelar en viktig roll på Ulfsunda Slott i Bromma. De samarbetar sedan tidigare med det svenska champagnehuset Hatt et Söner och nu utökas verksamheten med ett Champagne Spa som är en del av Ulfsunda Treat.
Hållbarhet & Miljö Piteås nya designhotell KUST Hotell & Spa som öppnar i sommar blir en gigantisk luftrenare. Fasaden består av en speciell betong som ”äter” föroreningar och smuts. När solen lyser på fasaden startar en process som innebär att olika föroreningar bryts ner och bildar ofarliga produkter som sköljs bort när det regnar. Processen bygger på en slags nanoteknik som påminner om den som används för självrengörande glas.
Stora möten Den världsomspännande branschorganisationen för konferens- och kongressanläggningar, AIPC (The International Association of Convention Centres) utser vartannat år världens främsta konferensanläggning i AIPC Apex Award. Nu har årets femton nominerade offentliggjorts och Uppsala Konsert & Kongress är en av dessa. UKK är den enda Skandinaviska anläggningen som har nominerats till det åtråvärda priset. Vinnaren koras vid AIPC Annual Conference i Frankrike i sommar.
Event Nu har eventlokalen Stallet invigts på Krägga Herrgård i Bålsta. Stallet är, precis som namnet initierar, ett gammalt stall från sekelskiftet som nu har förvandlats till en tidlös fest- och eventlokal. Lokalen är 600 kvadratmeter och har ett helt nytt restaurangkök med kapacitet att laga festmåltider för 300 personer.
Nöje Järntronen är den mest åtråvärda ikonen i en av världens genom tiderna största TV-serier, Game of Thrones. Nu finns Istronen - en nordisk version av Järntronen helt i is - på ICEBAR by ICEHOTEL Stockholm. Istronen är skapad av ICEHOTEL i Jukkasjärvi och består av 100 procent naturis från Torneälven. Fram till den 4 april kan Game of Thrones-fans provsitta och beskåda en minst sagt iskall tolkning av Järntronen i Stockholm.
På nya platser Kai Pasma lämnar en av Sveriges största hotellkedjor och livet i huvudstaden, för att återvända hem till Västerås och skapa en helt ny destination i hjärtat av staden. Nu blir han VD för Ess Groups senaste storsatsning The Steam Hotel i Västerås, som slår upp portarna i ångkraftverket Kokpunkten nästa sommar.
Konferenspärlor Smådalarö Gård är beläget i vacker skärgårdsmiljö på Dalarö utanför Stockholm. Hotellet har nyligen genomgått en omfattande renovering och blir nu medlemmar i Countryside Hotels.
Mötestrender Den prisbelönta designbyrån Stylt Trampoli har tidigare främst arbetat med den svenska upplevelseindustrin, med fokus på hotell-, restaurang och turism. Men nu får de alltfler internationella förfrågningar, världen ropar efter unika koncept från svenska Stylt Trampoli. I vinter har kreatörerna i Göteborg påbörjat fem internationella hotelluppdrag för kunder som söker sig bort från branschens konventionella lösningar.
Vi växer och bygger ut – i maj lanserar vi en exklusiv öppningskampanj på våra konferenspaket – samtidigt som vi stolt presenterar 12 nya, superbekväma hotellrum och en lobby som växer med 130 kvm.
Välkommen till Dannegården – den familjära och personliga mötesplatsen med det stora hjärtat. Här möts ni i en inspirerande och hemtrevlig miljö som passar perfekt för ledningsgrupper, styrelsemöten, kick-offer och teambuilding.
Välkommen till Grand Hotel Marstrand och Marstrands Kurhotell, en konferensplats utöver det vanliga. Med havsutsikt, inspirerande miljöer och förstklassig service skapar vi förutsättningar för kreativa möten, givande samtal och minnesvärda upplevelser.
Välkommen till World of Volvo i hjärtat av Göteborg. Under perioden 1 februari till 30 juni 2026 erbjuder vi halva priset på alla våra mötesrum när du bokar möte på en måndag eller fredag.
Vinterkonferens på Ulfsunda Slott – Stockholms närmaste slott och den perfekta platsen för årets första möte. Under januari till mars 2026 erbjuder vi Meeting Business Class – vårt konferenskoncept inspirerat av känslan av att resa i business class. Här handlar det om omtanke i varje detalj: bekväma mötesmiljöer, personlig service och noggrant utvalda smaker som håller energin på topp hela dagen.