För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
…som är ny på tjänsten sedan den 1 juni i år. Peter har höga ambitioner och vill göra Kistamässan till det bästa företaget inom mässbranschen. Dessutom berättar han för KV att han är lite spänd inför första sin första mässa som VD.
I sommar flyttade åter fem svenska kändisar in i ett slott tillsammans för att spela in succéserien Stjärnorna på slottet. I år är det Thorskogs slott utanför Kungälv som står som värd – en anrik byggnad där det inte saknas vare sig lyx, flärd eller en rafflande historia.
Med badrocken fladdrande kring benen skyndar sig en uppsluppen skara över berget. På andra sidan möts de av en tvättäkta badmadam à la 1850 som i tidstypisk hel baddräkt inviger gruppen i havsbadets hälsosamma hemligheter. Hos Strandflickorna i Lysekil blir historia nutid och konferensen en upplevelse att minnas länge.
Mats Danielsson är flitigt anlitad som föreläsare, författare och expert i etikettsfrågor. Han är dessutom aktuell med sin nya bok "Till vardags & fest" - en modern guide som även berör affärer. För KonferensVärlden berättar han varför ett nej ibland är ett ja och varför du inte ska ha på dig shorts till ett möte i Spanien.
Hur ska du bete dig på ett möte i Japan eller Ryssland? Varför är det viktigt med en present från Sverige i Turkiet? Det och mycket mer ger etikettdoktorn Mats Danielasson svar på.
Bengtsforsbaserade företaget Friluften bedriver sedan tio år verksamhet inom hälsopromotion, grupputveckling och utomhuspedagogik, och har nu lanserat en ny mötesform där hårda stolar och trista konferensrum har bytts ut mot hängmattor i det fria.
Jill Johnson har gjort allt från rocktåg, programledarjobb till bejublade konserter och musikaliska resor till Nashville. Allt den folkkära artisten rör vid blir till guld. Förmodligen är det därför Grand Hôtel har valt att samarbeta med henne inför årets julbord.
Maria Sandberg är ny ägare av Garpenbergs Herrgård. Hon och hennes familj har bosatt sig på herrgården och tänker skapa en genuin miljö för möten och konferenser bara en och en halv timme från Stockholm.
I juni invigdes ett nytt hotell i de småländska skogarna. Kosta Boda Art Hotel är något utöver det vanliga och fungerar som ett konstgalleri för glasbruket. 100 ton glas har använts, sju formgivare har designat olika utrymmen i hotellet och all konst i hotellet kan köpas av gästerna. Det är glasklart att en konferens på Kosta Boda Art Hotel blir en udda upplevelse.
I hjärtat av Skåne välkomnar Nordic Meetings & Retreats ledningsgrupper och team till en avskild miljö för fokus, nya idéer och strategiska samtal.
Ulfsunda Slott bjuder in till en vinterupplevelse där möten möter magi, och julens smaker får fransk finess.
Maxa mötestiden – hemma igen till kvällen! Kickstarta dagen ombord på Viking Grace och avrunda med stil på flottans modernaste fartyg, Viking Glory. Under dagen finns gott om tid för effektiv konferens både för- och eftermiddag – samtidigt som ni njuter av skärgårdens vyer, god mat och smart shopping. Allt utan att behöva packa övernattningsväskan. Kampanjpris! Få 20% rabatt på lunch- eller middagsbuffé vid avresa sön–tors för minst 10 personer (t o m 12/6 2026).
Jubileumserbjudande- 40 år av familjärt värdskap. Ta med dina kollegor till oss och njut av allt det bästa vi har att erbjuda med vårt fantastiska jubileumserbjudande. Paketet är perfekt för ledningsgrupper, säljteam och kreativa workshops som vill kombinera affärer med kulinariska upplevelser och avkoppling.
Letar ni efter en inspirerande plats för konferens - nära Stockholm, Uppsala eller Arlanda? Välkommen till Rånäs Slott – den perfekta platsen för er kick off hösten 2026. Här möts ni av en unik miljö, förstklassig service och möjlighet att verkligen ladda om och blicka framåt tillsammans. I detta paket bjuder vi på Sjöbastun & utomhusspa-bad med utsikt över Skedviken – 1 timme (värde fr 3.000 kr)